הערבה מתחממתקובי פינקלר

סוף סוף הרגשנו השבוע את טעמו המתוק של הסתיו. הטמפרטורות יורדות, האויר קריר וכדי לא לפספס את תקופת הימים הנפלאים בתקופה הקרובה מיהרנו וירדנו בואכה אילת לאזור הערבה הדרומית. נופי המדבר תמיד סיקרנו.

אחרי הקדמה שכזו יוצאים לדרך.

עפיפונים בסמר

על זה טרם שמעתם. עפיפונים בסמר. סמוך לכניסה לקיבוץ סמר מבחינים בעמודי עץ. לצידם בנייה מאבן. את שניהם אפשר לראות בצורה ברורה כדמות עפיפון ואת השאר ניתן רק לדמיין...

עפיפונים בסמר
עפיפונים בסמרצילום:קובי פינקלר

"התקופה" מסביר אסף הולצר הגיאולוג "היא כנראה התקופה הכלכוליתית עד לברונזה הקדומה.

העפיפונים שימשו מלכודות לצבאים בתוך ערוץ קטן וחלקם העליון ממוטות עץ וענפים. לעפיפון צורה של קודקוד של משולש שלשם הוברחו החיות שאותם רצו לצוד עד שלא היה לחיות לאן לברוח ושם הם נקטלו...זו הסברה היום בכל אופן." מסביר אסף.

ממרכז המבקרים ביטבתה יוצאים סיורים בהם תוכלו ללמוד על כל מה שיש כאן.

המצודה הרומית

ממערב לכביש הערבה (כביש 90) בסמוך לקיבוץ יטבתה, בנקודת מפגש של שתי דרכים רומיות עתיקות שהובילו לאילת, המצודה הרומית.

האתר מורכב משני מכלולי בנייה עיקריים, המצודה ובית המרחץ בסמוך לה, החלק המרכזי הוא המצודה עצמה, זהו מתחם ריבועי שאורך צלעותיו כ 50 מ' כל אחת. במרכז הצלע המזרחית נמצא שער המצודה.

בצמוד לו נחשפה בעבר כתובת רבת עניין המציינת את הקמת המצודה.

על גבי שרידים אלו, ניצב מבנה אבן, שנבנה ב-1934 ושימש כתחנת משטרה בתקופת המנדט הבריטי.

חלק נוסף הוא בית מרחץ הנמצא כ 100 מ' מצפון למצודה. בית המרחץ שימש את החיילים הרומים שתפסו את המצודה.

בנוסף נמצאים בסמוך לאתר שרידים של מערכות מים קדומות (פוגרות), ערמת סיגים המעידה על הימצאות תנור להפקת נחושת ובית קברות בדווי.

המצודה הרומית
המצודה הרומיתצילום:קובי פינקלר

אחרי פעילות מואצת שכזו, אנו חוזרים במנהרת הזמן אלפי שנים אחורנית בפארק תמנע.

פארק תמנע - חופרים ביום ומאירים את הלילה

מולנו מתנשא לגובה של 453 מטרים הר תמנע שהוא למעשה הר מגמתי,( החומר המתפרץ מהר הגעש) שכל כולו עשוי מגמה שעלתה מתחת לפני כדור הארץ. רק לשם השוואה הבקעה שבתוכה אנו מסיירים גובהה כ-200 מטרים.

תמנע
תמנעצילום:קובי פינקלר

בתקופה המצרית, היה האזור הזה מפעל אחד ענק להפקת הנחושת שהועסקו בו אלפי עבדים. את תהליך הפקת הנחושת מדגימים כאן יפה בסרט במרכז המבקרים החדש בכניסה לפארק. הכל ( כמעט) כלול בכרטיס הכניסה. למי שרוצה להיכנס גם לאהל מועד טוב יעשה. זו בהחלט חוויה מרגשת מאוד. המבנה הינו מודל מושלם ובגודל מלא של אהל מועד. בתוככי האהל מתקיימים סיורים במשך כל היום ובו אפשר לקבל במקום היחידי בארץ בתוך נופי המדבר את החוויה לה זכו בני ישראל כשהאהל לצידם. אם הגעתם ביום וכך עושים רוב המבקרים בעונה הנוכחית תוכלו לשבת גם במרכז המבקרים החדש (ברחבי הפארק הוקמו 3 מרכזי מבקרים. שלט מעוצב –דרך הנחושת מפנה את המבקרים לשלושת האתרים החדשים).

שם מעניין, אגב, נתנו אנשי הקק"ל לנחל החוצה את הבקעה- נחל נחושתן שבו אנו מסיירים. במקרה הזה אכן, סוף מעשה במחשבה יפה תחילה.

אחרי הסיור מוזמנים עם כל המשפחה לגלות את הסודות החבויים בינות אתרי הפרק. רשות העתיקות יהפכו אתכם לארכיאולוגים ליום אחד. לחפור, לנפות, לגלות ולמצוא את האוצרות הנסתרים מתקופת שלמה המלך.

חופרים עתיקות
חופרים עתיקותצילום:קובי פינקלר

בנוסף יתקיימו סדנאות יצירה ברוח החג. הפעילות יתקיימו בין השעות 10:00-16:00. לעת ערב ,סיורי עששיות והדלקת נירות חנוכה.

הסיור מתחיל במבואת הכניסה, עובר דרך אתר הפטרייה, הר בורג ועמודי שלמה המוארים. ממשיך אל האגם למילוי בקבוק בחול צבעוני ולסיום, הדלקת נרות חנוכה ברחבת האגם.

חאן שלמה

אל מול אגם תמנע הוקם חאן יפייפה ובו מסעדה אותנטית מדברית. החאן נבנה בעבודת יד, אבן על אבן, עם קורות עץ והוא מרוהט בישיבה אלטרנטיבית. הנוף שנשקף מחלונותיו הרחבים, חושף את אגם תמנע ואת נופי המדבר הקסומים, וממסגר אותם לתמונה פאסטוראלית.

ביום, מוגשות בחאן ארוחות צהריים קלות ולאפות טריות הנאפות מדי יום בטבון ובסאג, כיאה לארוחה מדברית אותנטית. בלילה, מתקיימים אירועי ערב ייחודיים לקבוצות, בשילוב תאורה מיוחדת במינה.

בנוסף, יתקיימו בפארק שני סיורים מודרכים אל "קניון הפרצופים". לפרטים והרשמה – פארק תמנע באתר – 08-6316756

תיירות אקולוגית בקיבוץ לוטן

בקיבוץ לוטן, קיבוץ שכולו מבוסס על חומרים אורגניים "גם לפסולת מגיעה הזדמנות שניה... אומרים כאן. סיורים חוויתיים בגן שעשועים ממוחזר, התנסות בבנייה אלטרנטיבית, גינון אורגני ומיחזור מתאים לקבוצות מאורגנות, ביקורים פרטיים למשפחות ובודדים.

כל האזור הזה שופע במסלולי נופים מופלאים: צפייה בציפורים נודדות, ביקור בשמורת ציפורים לוטן ובתחנת הטיבוע לציפורים (בעונות הנדידה) ועוד.

פתילת המדבר בקטורה

כאשר מתפללים בליל שבת את 'במה מדליקין' ומזכירים את פתילת המדבר, אפשר למצוא כאן את הפתילה הזו ולדעת אל נכון מדוע לא טובה היא לשמנים (לא נגלה, תצטרכו להגיע בכוחות עצמכם למקום...). בגן , נמצא את עץ השמן וכאן היא מגדלת, בחלקת עשבי המרפא צמחים למרפא, ואפילו את פרי הרימון שאין בו גרעינים , פרי שאין לו אח ורע. מתברר שמה שעוזר לצמחים לשרוד במדבר יכול לעזור גם לנו. הגן הקסום בקטורה מכיל למעלה מ-200 זנים של עצי פרי מכל רחבי העולם (עצים מאפריקה, דרום אמריקה, אוסטרליה וניו-זילנד, אסיה, אירופה). העצים הרבים הינם חלק מערכת ניסויים חקלאיים, שתכליתם התאמה לתנאי הערבה הקיצוניים.
הביקור בגן כולל הדרכה מקצועית, וגם הכרות עם מגוון עצי פרי מוזרים ומיוחדים .... וכן.. גם טעימות של הפירות השונים בהתאם לעונה. הביקור בתשלום וחובה לתאם מראש.

בנוסף, סיור מודרך בקיבוץ קטורה בין ענפי המשק.

הסיור עובר ב"כפר מנותק רשת" הבנוי בבנייה אקולוגית וללא חיבורים למערכת חשמל, ביוב או מים בכפר ההדגמה נכיר את השיטות להפקת חשמל, טיהור מים ושימוש במים אפורים.

ולסיום ביקור אצל "מתושלח"– עץ תמר שנבט מגלעין בן 2,000 שנה שנמצא

בחפירות במצדה. לביצוע הזמנות – 08-6356658

חוזרים דרומה, הבטן מקרקרת ובייחוד אחרי הטיפול במים והסיור במטע.

פארק יטבתה – השוקו היחיד שיש לו מרכז מבקרים

בכל ימי החנוכה אורחי הערבה מוזמנים לטעום את "טעם יטבתה" בארבעה מבנים מוקפים חצרות עם משחקים והפעלות. בכל מבנה "נטעם" טעם שונה – מבנה הקיבוץ, מבנה המחלבה, מבנה המדבר ומבנה האנרגיה המתחדשת.

יטבתה
יטבתהצילום:קובי פינקלר

לצד הפארק, מסעדה חלבית ובשרית כשרה, בית קפה, גלידרייה וחנות נוחות. הפונדק פתוח בכל שעות היום והערב ומציע מגוון רחב של ארוחות, חטיפים, גלידות ומזכרות.

במיוחד לחנוכה – ארוחת ילדים חלבית הכוללת פסטה, סלט, שתיה קלה וגלידה. ואם הזכרנו את הגלידה אזי,בגלידת יטבתה מכינה הפתעה לחנוכה – בנוסף למבחר הטעמים המשובחים של גלידת יטבתה הטרייה, מתווספים שני טעמי חג חדשים – גלידת שמן זית וגלידת ספינג' שחובה לטעום ! לפרטים נוספים – 08-6356346

שמורת החי בר יטבתה

יען שומר על ביצים
יען שומר על ביציםצילום:קובי פינקלר

אחרי הלינה והאוכל עוד קצת טבע ותנ"ך. בשמורת החי בר – יטבתה בשטחה הפתוח ,עוסקים בהכנת בעלי חיים מדבריים להשבה לטבע.

במרכז הטורפים ,מרכז תצוגה ורבייה לבעלי חיים מדבריים של ארץ ישראל ובו יונקים,דורסים וזוחלים( אפילו הנמר שנלכד בשדה בוקר לפני מספר חודשים מצא לו כאן בית) . במרכז השמורה, חדר חושך שבו הופכים את היממה ובשעות היום יש תנאי לילה. בחדר מצויים נחשים,דורסים, מכרסמים ועטלפים. סיורים מודרכים ברכב פרטי בשעות קבועות.

רוצים לישון תחת כיפת השמים? חניון קמפינג בכניסה לשמורה, בתשלום ובהזמנה מראש. פרטים והרשמה – 08-6373057

תיאטרון אלע"ד מציג: מעבר להרים

מעבר להרים
מעבר להריםצילום:קובי פינקלר

"מעבר להרים" של תיאטרון אלעד הוא הצגה מלאת סיפורים פילוסופיים ממקומות רחוקים, לקט אגדות ומשלים עתיקים. סיפורים הטומנים בחובם חכמה עמוקה ורבת רבדים, שנוגעת במהות החיים: ארעיות, אנוכיות, נתינה, חמלה, גורל, פחד ואומץ לב. נפלא ומרתק.

והיכן לנים? חזרנו אחורה ואנו שוב באליפז.

26 חדרי אירוח נפלאים. בהחלט חופשה אחרת. קיבוץ של פעם, על שלוותו ותמימותו עם התענוגות של עכשיו, משתלבים כאן ברוגע אין סופי, שקט, צל ונוף מדברי משגע. החדרים גדולים, מתאמים למשפחה גדולה, מעוצבים בסגנון כפרי, מאובזרים במטבחון כולל קפה, חלב, מקרר משפחתי, כלי מטבח. מסביב לחדר, האזור עטוף צמחיה שופעת, פינות צל, מדשאות ירוקות, מנגלים ופינות ישיבה.

בבוקר, מביאים סלסילת ארוחת בוקר עשירה מאד עם כשרות רבנות אילת. במקום גם בית כנסת וגם שרות קייטרינג. נפלא. פרטים: 08-6356230

עוד פרטים על אטרקציות, מסלולי טיול, אפשרויות לינה ומסעדות במרכז המידע וההזמנות – 08-6616976 ובאתר – "דרך הערבה"