סמוטריץ', בנט ושקד
סמוטריץ', בנט ושקד פלאש 90

אתמול יצא הרה"ג זלמן מלמד בקריאה רבת משמעות וחשיבות לימין החדש ולאיחוד הלאומי לחבור לקראת הבחירות הקרבות ובאות.

קריאתו זו משקפת אומץ, שכן יודע הרב שקריאתו לא תמצא תמימות דעים בהנהגת הציונות הדתית. קריאתו זו נועזת, שכן היא מחברת לכאורה בין קצוות שלא תמיד מתחברים מבחינה תורנית.

אולם קריאה זו היא הקריאה המפוכחת ביותר שהושמעה במרחב הציבורי שלנו בעת האחרונה, קריאה שתשאיר את הציונות הדתית במרכז וחזית הבמה והעשיה הלאומית, מה שכרגע, לאור המהלכים הפוליטיים האחרונים, נראה כקרש הצלה שבלעדיו הציונות הדתית תמצא את עצמה במדבר חברתי ופוליטי.

הרב מלמד מציין נכוחה ששלושת האישים סמוטריץ', בנט ואיילת שקד הינם אנשי עשיה ופוליטיקה שהוכיחו את עצמם בשנים האחרונות כמי שבאים עם קבלות מוכחות בתחומי העשיה שהם הופקדו עליהם. אישים המחוברים לשטח באופן חי ואמיץ מחד ומאידך יודעים להלך במסדרוני הכנסת והפוליטיקה באופן בו הם משיגים את היעדים שבשמם הם פועלים ברמה האידיאית וברמה המעשית.

אולם יותר חשוב מכך, קריאתו זו של הרב מלמד משאירה את הציונות הדתית, ציונות דתית! יהדות שאינה מגזרית, יהדות שלוקחת אחריות על כלל החברה מתוך שאיפה לגשר על הפערים הקיימים ומתוך תחושת שליחות אמיתית של חיבור ואחדות. חיבור ואחדות שאין מי שמשקף אותם יותר מבנט, סמוטריץ ושקד. יהדות הרואה בערך החיבור והמתינות הנדרשת לו ערך עליון העולה על נישה כזו או אחרת שתהיה חשובה ככל שתהיה, הרי שהיא פחות חשובה מערך האחדות בתוך העם.

וכאמור, קריאתו זו של הרב מלמד הינה קריאה מפוכחת, שכן רק מהלך כזה יכול להביא לכך שהציונות הדתית כתנועה פוליטית ואידיאולוגית לא תמחק מהמפה לאור המהלכים האחרונים.

אני מבקש לקרוא לשלושת האישים הנכבדים שקד, סמוטריץ ובנט – אנא, אמצו את קריאתו של הרב מלמד ויצרו חיבור שיציל את הציונות הדתית ואת הימין שהיהדות מנחה את ארחותיו, על מנת להשפיע על כלל המרחב הציבורי, השפעה שתמיד היתה ביסוד פעולתה של הציונות הדתית.

חנוכה מאיר ושמח

הרב שמעון ביטון,
ראש הגרעין וביהמ"ד "דרכי אליהו" בבית שאן