כרמל שאמה הכהן:
''אמא שלי מתנגדת לתחבורה בשבת, אבל האינטרס של העיר קודם''

ראש עיריית רמת גן יצא למסע הסברה בבתי הכנסת כדי להקטין את ההתנגדות למיזם התחבורה בשבת, "תגידו לי מה חסר לכם, לא מה האחר קיבל".

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תש"פ | עודכן: 12:51

''אמא שלי מתנגדת לתחבורה בשבת, אבל האינטרס של העיר קודם''-ערוץ 7
כרמל שאמה הכהן
צילום: Flash90

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, סיפר על ההתנגדות של הוריו למיזם התחבורה הציבורית בשבת שהוציא לפועל ברמת גן, והסביר כיצד הצליח 'להרגיע' את המתח בעיר ולמזער את ההתנגדות למהלך.

בראיון ליעקב ברדוגו וירון וילנסקי בגלי צה"ל סיפר שאמה הכהן ''כל יום שישי על השולחן של אמא יש עימותים קבועים במיוחד על הסיפור של התחבורה בשבת, ה'סבבוס'. אמא נגד בכל הכוח, אני בא מבית מאוד מסורתי, אני עצמי עושה קידוש בכל יום שישי''.

''אצלנו ההורים זה מעל הכל, ממש קדוש, אבל כראש עיר אני עובד באינטרס של העיר בלי לפגוע באף אחד אחר, מה שהיה חשוב לנו באלמנטים האלה זה לא לפגוע ברגשות הציבור הדתי, שאמנם תמיד ייפגעו רגשות אבל לעשות את זה במידה, תוך כדי הסברה''.

שאמה הכהן סיפר כי לצערו הקהילה הדתית ברמת גן הולכת ומתמעטת, ותושבים רבים חובשי כיפה עוברים לגבעת שמואל, פתח תקווה וערים נוספות. "אתה יודע מה הדברים החשובים לציבור הדתי? תשתיות החינוך, בתי הכנסת, המקוואות, גני הילדים, האם יש לכל הזרמים איפה להתחנך בעיר וזה הוזנח במשך שנים.

''זו לא רק עזיבה, זו נהירה מטרידה ואנחנו רוצים להפוך את המגמה הזו", הצהיר ראש העיר רמת גן. ''זה לא שאם נסגור כבישים בשבת הם יחזרו אלא הם רוצים תשתיות חינוך ותרבות מפותחות, התחבורה בשבת פחות מטרידה אותם אלא יותר את העסקנים, הרבנים והחבר'ה מבני ברק שמלהיטים את האווירה''.

ראש העיר סיפר כיצד 'נטרל' את ההתנגדות למיזם התחבורה בשבת, ''רוב הציבור הדתי של רמת גן... כל עוד הוא חשב שזה נגדו או שזה חלק ממהלך לדחוק את רגליו הוא היה מאוד טרוד והיה אנטי, אבל עברתי בית כנסת בית כנסת ועמדתי יחד איתם, עם הטלית והסברתי 'זה לא נגדכם, בואו תגידו לי מה חסר לכם, אל תגידו לי מה האחר קיבל'.

"כבודה של השבת חזק יותר מכל פעולה שאנחנו נעשה, וכבודה של השבת ייפגע אם ננסה לכפות אותה בכוח על מישהו אחר, אמרתי 'תראו עכשיו מה קורה, הרי הרחובות הראשיים של רמת גן לא היו סגורים מעולם ויש פקקים בציר בן גוריון גם בשבת, אז נוספו עוד עשרה אוטובוסים בציר הזה, זה מה שמשנה את אופיה היהודי של רמת גן? לא, אופיה היהודי זה כמה בתי כנסת יש, כמה הם זמינים ומפותחים, כמה המקוואות נקיים, כמה הילדים שלכם לא צריכים לרוץ לפתח תקווה וגבעת שמואל כדי לקבל חינוך בהסעות, זה גם לא נעים, גם לא נוח וגם לא נכון'".

שאמה כהן הציע למראיינים: ''תבואו איתי לסיור בבתי הכנסת ותראו איך אני מתקבל. רובם מכבדים ויודעים שזו פעילות מוגבלת שהיא גם לטובתם''.