האלוף במילואים יצחק בריק
האלוף במילואים יצחק בריק צילום: שריה דיאמנט

נציב קבילות החיילים לשעבר האלוף במילואים יצחק בריק, שמיצב עצמו כאחד המבקרים המרכזיים של מערכת הביטחון פירסם בדף הפייסבוק שלו ראיון עם הרב הצבאי במילואים, הרב אביעד גדות, שהתפרסם בשבועות האחרונים בעיתון "בשבע".

האלוף בחר לצטט את הביקורת החריפה של גדות, אשר ייסד יחד עם הרב איתי אסמן את ארגון "תורת לחימה", על שינוי מספרי המתגייסים לכאורה, מצד אגף כוח האדם.

"צה"ל בתקופתו של איזנקוט הפך לכלי תעמולה שלא פעם ולא פעמיים מוציא דיווחים שקריים. רק תסתכל על הסיפור של הזיופים בנתוני גיוס החרדים וגיוס חיילות דתיות לצה"ל", אמר גדות באותו ציטוט והוסיף, "בלוף המספרים של אכ"א הציף שוב את שאלת האמינות של צה''ל, בפרט בנושאים הנוגעים לדתיים וחרדים. כך גם סוגיית מספר הבנות הדתיות שאכ"א מנסים לנפח".

"לדעתי, הודעת דובר צה''ל בנושא חמורה לא פחות. אין שום לקיחת אחריות. 'טעויות', כהגדרתם, של פיקוד ושליטה באגף כוח אדם בסדר גודל כזה צריכות להדאיג כל אמא ששולחת את בנה לצבא. אך לא מדובר בטעות כמובן, אלא בהטעיה ובלוחמה פסיכולוגית של ממש נגד הציבור. ראש אכ"א מוטי אלמוז, כמה מפתיע, היה דובר צה''ל שהפך למשרד יח"צ גדול", סיכם גדות.

בתגובה לתהיית אחד הגולשים מדוע לא לשמור על התדמית של צה''ל, ענה האלוף בריק, "עם דימוי וסיסמאות לא מנצחים מלחמה. אילו היית יודע מיליונית ממה שאני יודע היית מפסיק לפזר ססמאות".

האלוף במילואים יצחק בריק שירת בחיל השריון כמפקד חטיבה, אוגדה וגיס וכיהן כמפקד המכללות הצבאיות. לחם כמפקד פלוגה במילואים במלחמת יום הכיפורים ועוטר בעיטור העוז. הוא כיהן מעל עשור שנים כנציב קבילות חיילים.

מאז כניסתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי לתפקידו, זומן בריק ללשכת הרמטכ"ל שלוש פעמים ונועד עימו בהקשר לביקורתו על מוכנות הצבא למלחמה.