המפכ"ל לשעבר אסף חפץ: "אין אחד שיעבור פוליגרף בשלום"

המפכ"ל לשעבר אסף חפץ מתייחס לסאגה החדשה בדרך למינוי מפכ"ל המשטרה הבא. "הייתי שוקל פעמיים אם להתמודד לתפקיד".

103FM , כ"ו בכסלו תש"פ

בדיקות הפוליגרף של המועמדים לתפקיד המפכ"ל יועברו לשר לביטחון פנים גלעד ארדן. רנ"צ בדימוס אסף חפץ, לשעבר מפכ"ל המשטרה, זעם על העובדה שמעל לשנה אין למשטרת ישראל מפכ"ל. האם יהיה סוף לפארסה?

"בעיקרון לא טוב שאין מפכ"ל שיש לו את כל הסמכויות ויכול להחליט ולעמוד מאחורי ההחלטות שלו, הן בתכנון ארוך הטווח ליזום מהליכים ולממש אותם והן בלעמוד בלחצים על הארגון. המינויים ממשיכים להתעכב וכך גם התוכניות. זה דבר שמוביל לסטגנציה כללית. אני לא מקנא במפכ"ל שייבחר לגבי המצב של המשטרה שהוא יצטרך להוציא אותה ממנו".

אתה בעד שהשר הממונה יוכל לעיין בבדיקות הפוליגרף של המועמדים?

"אני לא נגד הפוליגרף, השאלה היא מה שואלים. אם אני הייתי צריך להתגייס היום למשטרה הייתי שוקל זאת פעמיים. האם אני הולך לשים את הקריירה שלי על קרני הפוליגרף. לא בטוח שהייתי עושה את זה. העסק הזה כל כך לא אמין ויכול להיכנס לשטחים אפורים שעלולים לקבוע אם אני יכול או לא יכול להמשיך בקרירה שלי".

במערכת הביטחון נהוג לעשות פוליגרף קצר אך הוא ביטחוני מאוד. במשטרה זה פוליגרף עם המון שאלות חודרניות אחרי שכל השערוריות. האם זה גול עצמי?

"לדעתי זה גול עצמי. יצטרכו לצמצם או לבטל אותם. זה מכשיר שהורס את הארגון יותר מאשר בונה אותו".

ואם יש הדלפות של מידע מהבכירים?

"במערכת ארגונית לא צריך להשתמש בכלי הזה אלא במקרים קיצוניים. השימוש הגובר בפוליגרף יותר מזיק מאשר מועיל. לכן אני בגדול נגד זה".

הטיעון הנגדי הוא שאם אדם רוצה להיות מפכ"ל הוא צריך להיות נקי מכל רבב.

"זה למעשה יוצר מצב בו כמעט אתה לא יכול למצוא בן אדם אחד שמתאים אלא אנשים בינוניים לגמרי. אני לא אוהב את זה. אני לא אוהב את התוצאות של השימוש המאסיבי בפוליגרף. פוליגרף באופן גורף שנכנס לקרביים של אנשים 20 שנה קדימה וארוחה זה יותר מזיק מאשר מועיל".