נשיא רוסיה ולדימיר פוטין: "שגריר פולין לגרמניה היה חזיר אנטישמי"

נשיא רוסיה תקף את מדינות המערב, שהאשימו כי הסכם אי הלוחמה בין ברית המועצות לגרמניה הנאצית הוביל לפריצת מלחמת העולם השנייה.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו בכסלו תש"פ

ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין
צילום: רויטרס

התבטאות חריפה ויוצאת דופן של נשיא רוסיה. בפגישה עם צמרת הצבא הרוסי, דחה הנשיא פוטין את קביעת הפרלמנט האירופי לאחרונה כי הסכם אי הלוחמה שחתמו ברית המועצות וגרמניה הנאצית הוביל לפריצתה של מלחמת העולם השנייה.

לטענת פוטין מדובר ב"שטות מוחלטת". הוא האשים דווקא את מדינות אירופה כי קנוניה שרקמו יחד עם היטלר הובילה לפריצת המלחמה.

פוטין גם טען כי הסכם ריבנטרופ-מולוטוב היה הכרחי לאחר שמספר מדינות אחרות באירופה חתמו על הסכם אי לוחמה דומה עם גרמניה הנאצית.

את הביקורת העיקרית שלו מיקד פוטין בפולין, כאשר הוא ציטט מסמכים שלטענתו הוכיחו כי שגריר פולין בגרמניה הנאצית הביע תמיכה ברעיון של היטלר להשמיד את היהודים.

"הוא היה חלאה וחזיר אנטישמי. אין דרך אחרת להגדיר אותו. הוא היה שותף לרגשות האנטישמיים של היטלר, ויתרה מכך – הוא הבטיח להקים אנדרטה בוורשה לכבוד רדיפת היהודים" אמר פוטין.

הנשיא הרוסי הוסיף עוד כי כאשר עבר על מסמכי ארכיון מאותם השנים, נדהם לגלות מה היתה ההצעה "לפתרון הבעיה היהודית בפולין" כהגדרתו. "בכנות, אני חייב לומר שהייתי המום לחלוטין מהדרך בה היטלר ובכירים בפולין דנו בשאלה שנקראה 'השאלה היהודית'. דמיינו לכם – לגרש יהודים לאפריקה בשנת 1938. הם היו נידונים להשמדה שם", אמר פוטין.

הוא גם הדגיש שוב כי רוסיה לא תאפשר "לפגוע בזכרם של אבותינו וכל אלו שהביאו לניצחון על הנאצים".