אילוסטרציה
אילוסטרציה פלאש 90

לא פחות מ־40 אלף מסמכים ותמונות נמצאים בארכיון של יחידה 504, היחידה להפעלת סוכנים סמויים מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

לעיתון 'ישראל היום' ניתנה גישה לכמה מהחומרים שבארכיון הנדיר והחסוי. בגיליון היום מסופר:

לפני כארבע שנים גילו אנשי עמותת "מודיעין 10" ואנשי היחידה כי אלפי מסמכים שקשורים לפעילות היחידה מפוזרים בשלל מוקדים, ויצאו לפרויקט שאפתני שבמסגרתו ריכזו את מורשת היחידה והעלו אותה על הכתב. חומרים אלו, שהועברו לארכיון צה"ל במשרד הביטחון, יסייעו ללוחמי העתיד ללמוד על השיטות שבהן נאסף מודיעין בעבר, באמצעות הפעלת סוכנים סמויים.

בשבוע שעבר זכו יו"ר העמותה ומפקד היחידה, תא"ל (מיל') גדי זהר, וסא"ל ב', מְרַכֵּז המורשת ביחידה המסווגת, בפרס ראש אמ"ן לחשיבה יוצרת.

זהר סיפר: "יצרנו שורה של ספרים וחוברות שמסכמים אירועים מבצעיים. הופתענו לגלות שאנחנו פורצי דרך, ושאין איסוף של חומר כזה באגף המודיעין או בכל יחידה אחרת".

מוסיף סא"ל ב' ומצית את הדמיון: "אם הציבור רוצה להבין כיצד אנחנו פועלים, שילך לסרט מתח, יכפיל, יוסיף - ועדיין לא יבין כלום".

ואכן, החומרים שנחשפו - גם אם היו רלוונטיים לפני עשרות שנים - מרתקים ביותר. כך, לדוגמה, נחשפו מכשירי הקשר הראשונים שניתנו לסוכנים, אשר לעיתים היו מוסווים כמכשירי רדיו תמימים. שמעון גור ז"ל, מוותיקי היחידה, סיפר שפעם, כדי להעביר את המשדר, נדרש שהסוכן יבוא עם חמור ויחצה איתו את הגבול.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו