איילת שקד
איילת שקד צילום: קובי ריכטר/TPS

יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד, לא מקבלת את האפשרות שבית המשפט העליון יתערב בשאלה האם נתניהו יכול לקבל את המנדט להרכבת ממשלה אחרי, ומזכירה שההחלטה נתונה בידי נשיא המדינה.

''הנשיאה חיות ושופטי בג"צ לא יזרקו את הכדור לנשיא המדינה, כי הכדור נמצא בידי נשיא המדינה. לפי חוק יסוד נשיא המדינה, שיקול הדעת בעניין מתן המנדט להרכבת הממשלה הוא אך ורק בידי נשיא המדינה", אמרה שקד.

"אני לא חושבת שהמשחק מכור, בית המשפט לא יתערב בסוגיה הזו, בוודאי לא בזמן שנתניהו עומד בפני בחירות והציבור יכריע. אם בית המשפט יתערב בנושא הזה, זו תהיה פגיעה חמורה בדמוקרטיה הישראלית".

שקד אמרה כי מפלגת הימין החדש פונה ''לקהל הימני, הערכי, האידיאולוגי ומייצגים אלטרנטיבה לציבור המבקש מנהיגים ישרים שפועלים למען הציבור''.

על החלטת בית הדין בהאג לחקור את ישראל בגין 'פשעי מלחמה' אמרה שקד כי ''בית הדין בהאג פוליטי וצבוע ודווקא רודף אחרי הדמוקרטיות הכי חזקות. ההתערבות של בית הדין בהליכים מדיניים ופוליטיים והניסיון להפוך אותם למשפטיים, זו עוד דוגמא לאקטיביזים שיפוטי קיצוני שפושט בעולם. מערכת המשפט בישראל חזקה ומקצועית ולכן לבית הדין בהאג אין מה לחפש כאן''.

ח"כ שקד התייחסה לדרישת ''הימין החדש'' לקבל את משרד הדתות לאחר הבחירות, ''אנו נלחמנו ב-2015 עם ש"ס על משרד הדתות. אחרי שנתניהו נתן באופן מלא את תיק הדתות לש"ס, דרשנו את משרד המשפטים.

''התפיסה של הציונות הליברלית והמקרבת ליוותה אותנו מאז כניסתנו לפוליטיקה", הסבירה. ''הרצון שלי שתקום ממשלת ימין יחד עם החרדים, לא קשורה ברצון שלנו לקבל את תיק הדתות. תיק הדתות לא צריך להיות רשום בטאבו על ש"ס.

''יש הרבה רפורמות שניתן לעשות בעניין הכשרות כדי שהנושא יהיה יותר זול ויותר יעיל. אין סיבה שבשנים האחרונות הרבנים הראשיים הם אך ורק מהמגזר החרדי. הגיע הזמן לרב ראשי מהציונות הדתית. הציונות הדתית היא גשר לעולם החילוני והעולם החרדי''.

על החיבור של הבית היהודי לעוצמה יהודית אמרה שקד כי ''כנסת ישראל יודעת להכיל קצוות, גם מהשמאל וגם מהימין העמוק. חבר הכנסת עופר כסיף מהרשימה המשותפת שהוא אוטו-אנטישמי וחותר נגד מדינת ישראל, הוא יותר גרוע לדעתי מכל אחד אחר''.

בנוגע לשותפות שלה עם שר הביטחון נפתלי בנט אמרה שקד ''יש מעט מאוד שותפים בפוליטיקה הישראלית שיודעים לפרגן ולכבד אחד את השני, ברור שיש בינינו מחלוקות, אנחנו יודעים להתעלות מעליהן ולרוץ יחד בכל הכוח''.