מדד איכות החיים: רמת גן ורחובות בראש

הלמ"ס פרסמה נתונים על איכות החיים ב-16 ערים גדולות בישראל לשנת 2018. בדקו מה המצב בעיר שלכם.

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תש"פ

מדד איכות החיים: רמת גן ורחובות בראש-ערוץ 7
מתחם הבורסה ליהלומים ברמת גן
צילום: Moshe Shai/FLASH90

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים על איכות החיים ב-16 ערים גדולות בישראל. הנתונים מבוססים על 37 מדדים ומתייחסים לשנת 2018.

העיר רמת גן מובילה ברוב מדדי איכות חיים. תוחלת החיים העיר היא הגבוהה ביותר במדד. בנוסף, היא נמצאת במקום הראשון בשיעור הזכאות לבגרות בקרב בני 26. שיעור המועסקים במשרה חלקית שלא מרצון בקרב תושבי רמת גן הוא הנמוך ביותר.

תל אביב-יפו מובילה בשיעור התעסוקה, בשביעות רצון מאזור המגורים, בשביעות רצון מהאיזון בין עבודה לתחומי חיים אחרים, באמון במערכת המשפט ובתחושת הערכה מבני המשפחה. לעומת זאת, בתל אביב-יפו נמצא המספר הגבוה ביותר של משקי בית המוציאים 30% או יותר על דיור מתוך ההכנסה הכספית נטו, בעוד בנתניה נמצא האחוז הנמוך ביותר של משקי בית המוציאים 30% או יותר על דיור מתוך ההכנסה הכספית נטו.

העיר ירושלים מובילה באופטימיות - היא נמצאת במקום הראשון במדד הציפיות ביחס לעתיד. ומסתבר שעיר הבירה גם אקולוגית, היא מובילה באחוז פסולת ממוחזרת. תחושת בדידות היא מהנמוכות ביותר (16.2% לעומת 20.7% בממוצע ארצי) וכך גם תחושת דיכאון (16.6% לעומת 23.4% בממוצע ארצי).

לעומת זאת, אחוזי המרוצים מאזור המגורים, מפארקים ומשטחים ירוקים באזור המגורים, מהניקיון באזור המגורים ומהתחבורה הציבורית באזור המגורים הם הנמוכים ביותר.

חולון היא העיר שבה אמון התושבים בממשלה הוא הגבוה ביותר. חולון היא גם העיר שבה גם נרשמו הכי הרבה המקרים חדשים של סרטן בקרב נשים. גם העיר אשדוד היא מהמובילות באמון בממשלה ובה, מספר המקרים החדשים של סרטן בקרב גברים בעיר הוא הגבוה ביותר.

עוד עולה מהנתונים כי רחובות היא העיר שבה יש הכי הרבה שביעות רצון מהחיים ובהכנסה חציונית ברוטו מעבודה. על פי הנתונים, ברחובות לא היו הרוגים בתאונות דרכים ב-2018.

ראשון לציון מובילה במדד שביעות הרצון מהניקיון באזור המגורים ושיעור השימוש באינטרנט בה הוא הגבוה ביותר. לעומת זאת, שביעות הרצון מהתחבורה הציבורית בראשון לציון היא מהנמוכות.

פתח תקווה נמצאת בקבוצת הערים עם ציון כולל גבוה במדדי איכות חיים. היא נמצאת במקום הראשון במדד אמון כללי. אחוז ההרוגים מתוך סך הנפגעים בתאונות דרכים בדרכים עירוניות הוא מהגבוהים בהשוואה ליתר הערים הגדולות (1.28% לעומת 0.98% בממוצע הארצי). בנוסף, פתח תקווה נמצאת במקום ה-12 מתוך 16 במדד פסולת ממוחזרת.

תוחלת החיים הנמוכה ביותר לפי המדד היא בבאר שבע. עם זאת, בירת הנגב מובילה בשביעות רצון מההכנסה ובאחוז נמוך של מועסקים שמדווחים שמשך ההגעה לעבודה מפריע להם.

בני ברק מובילה בשביעות הרצון מהעבודה, בשביעות הרצון מהמצב הכלכלי, בשביעות הרצון מהדירה, באמון במערכת הבריאות, בהערכה עצמית של בריאות, באחוז קטן של עודף משקל בכיתות א' ו-ז', בתחושת יכולת להתמודד עם בעיות ובשיעור הצבעה בבחירות לכנסת ה-21. לעומת זאת, בני ברק נמצאת במקום הנמוך ביותר במדדים הבאים: שיעור התעסוקה, בהכנסה החציונית ברוטו, במספר בעלי השכלה על-תיכונית וגבוהה ושיעור זכאות לבגרות.

שיעור האבטלה בנתניה היא הנמוכה ביותר. שביעות הרצון מהתחבורה הציבורית באזור המגורים בנתניה היא מהגבוהות (54.1% לעומת 37.9% בממוצע הארצי). במדד אמון במערכת הבריאות ושביעות רצון ממשך ההגעה לעבודה נתניה נמצאת במקום ה-14 מתוך 16.