"שיא של צביעות"
יוסי דגן לבית הדין בהאג: הדיחו את התובעת ופתחו נגדה בחקירה

ראש מועצת שומרון דורש מבית הדין הבינלאומי לחקור את "הפשעים נגד האנושות" שביצעה התובעת שהחליטה לחקור את ישראל

ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תש"פ

יוסי דגן לבית הדין בהאג: הדיחו את התובעת ופתחו נגדה בחקירה-ערוץ 7
פאטו בנסודה
צילום: רויטרס

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן דורש מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לפטר את התובעת הכללית פאטו בנסודה בעקבות החלטתה לחקור את ישראל, אלופי צה"ל וראשי רשויות ביו"ש בגין מה שהיא רואה כ-"פשעי מלחמה" בפעילותה של ישראל בשטחי יהודה ושומרון.

במסגרת הדרישה אשר שוגרה להאג באמצעות עורכי הדין עמיחי וינברגר ועדי סנדינסקי-לוי, מתייחס דגן לעובדה כי בנסודה שימשה כתובעת הכללית ושרת המשפטית במדינת גמביה לאחר ההפיכה הצבאית בין השנים 1987-2000 במשטר הדמים של הדיקטטור הרצחני יחיא ג'אמה – משטר שאחראי לרצח, עינויים ואונס של אנשי אופוזציה ואנשי המשטר במדינה.

בעקבות כך, מדגיש דגן, החלטתה מציגה שיא של צביעות וציניות מצד של מי שקידמה כתובעת כללית וכשרת המשפטים של של הדיקטטור ג'אמה, את מדיניותו של רודן שרדף את יריביו הפוליטיים, פגע בפעילי זכויות אדם, וביצע רצח עם ועבירות חמורות של פגיעה בזכויות האדם - לקבוע כי דווקא ישראל היא זו המבצעת פשעי מלחמה.

"זהו מופע שיא של ציניות מצד התובעת שמנסה להעמיד את אלופי צה"ל וראשי רשויות מקומיות ביו"ש 'בעוון' חיים ובנייה של לב המולדת של העם היהודי בלב ארץ ישראל ומולדתו. זאת, בשעה שהיא עצמה הייתה בתפקידי מפתח כתובעת כללית וכשרת משפטים במשטר רצחני במדינת גמביה אשר פעל לדיכוי זכויות אדם.

"מופע שיא של צביעות, שהיא תפעל בעצמה להגשת כתב אישום ופתיחת חקירות בגין 'פשעים נגד האנושות'", נכתב בפנייתו של דגן.

"מדובר במופע מהדהד של צביעות וציניות ערכית ומשפטית, כאשר היא בעצמה הייתה תובעת כללית ושרת משפטים במשטר רצחני בגמביה אשר ביצע פשעי מלחמה נגד האנושות מבין הקשים שנעשו בעשרות השנים האחרונות".

יוסי דגן
צילום: יוני קמפינסקי

כאמור, דורש דגן להעמידה לדין בבית הדין בהאג בו היא משרתת כתובעת ואף לאסור על בנסודה לעסוק בעניינה של מדינת ישראל, ובמקביל לפתוח בחקירה על מעורבותה של בנסודה בממשל הגמבי בזמן רצח העם הנורא: "הנכם נדרשים לחקור את חלקה וכן לשקול את העמדתה לדין של הגב' בנסודה בגין מילוי תפקידיה במשטר הרודני בגמביה וכן לבחון האם לא נדרש להדיחה כעת מתפקידה".

המכתב מסתיים בעקיצה אל בית הדין אשר לפיו אין באפשרות המועצה האזורית שומרון לפנות אליו שכן היא אינם מדינה, ומבהיר שאם כך הדברים הרי שגם לפלסטינים אין זכות לפנות אל בית הדין.

"ככל שאתם סוברים כי המועצה האזורית שומרון ויוסי דגן כעומד בראשה הינה מועצה מוניצפלית ואינה מדינה, לכן אינם יכולים להגיש תביעה - הרי שדבר זה זהה ביחס לתלונות הרשות הפלסטינית שכאמור, הינה גם כן רשות אך גם היא אינה מדינה".