האחיות הוכשרו לטיפול בתרחישי חירום

מגן דוד אדום, הועד הבינלאומי של הצלב האדום ומשרד הבריאות הכשירו אחיות ואחים מבתי חולים ברחבי הארץ לטיפול בנפגעים בתרחיש אסון.

תגיות: מד"א אחיות
ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תש"פ

ההדרכה המיוחדת של מד"א
ההדרכה המיוחדת של מד"א
צילום: דוברות מד"א

צוותים של מגן דוד אדום ואחיות מנוסות הכשירו השבוע אחים ואחיות בכירים משניים עשר בתי חולים ברחבי הארץ, לטיפול בנפגעים במקרה של תרחיש אסון, דוגמת רעידת אדמה.

מדובר בתכנית הכשרה חדשנית, במסגרתה תרגלו האחיות עבודה מחוץ למבנה בית החולים, בהיעדר מכשור רפואי מתקדם, מים וחשמל.

פראמדיקים בכירים במד"א, שצברו ניסיון רב בטיפול בנפגעים בשטח ובתרחישי אסון בארץ ובעולם, הכשירו את האחיות והאחים, תוך התמקדות במתן טיפול רפואי בשטח הפתוח של בית החולים. בנוסף, ניתן דגש גם על אחסנת ציוד חיוני מחוץ למבנה בית החולים.

התכנית, הראשונה מסוגה בעולם, פותחה על ידי מגן דוד אדום, הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, מנהל הסיעוד והאגף לשעת חירום של משרד הבריאות.

עשרות האחים והאחיות הבכירים שעברו את ההכשרה, ידריכו בהמשך אנשי רפואה ומנהל נוספים בבתי החולים, תוך המשך שיתוף הפעולה עם משרד הבריאות ומד"א.

הפראמדיק הבכיר אסף חן סיפר, "אנו במגן דוד אדום מכירים היטב את תחום מתן המענה הרפואי בתנאי חוסר, שמתקיימים בין היתר לאחר אסונות טבע". מתוך הניסיון שצברנו בעולם, בנינו את התכנית החדשנית, יחד עם משרד הבריאות ומנהל הסיעוד, ובשיתוף הוועד הבינלאומי של הצלב האדום, כל זאת על מנת לשפר את ההיערכות של מדינת ישראל למתן מענה רפואי במצבי אסון".

"במסגרת התכנית החדשנית, תורגל מצב בו אסון טבע מתרחש במדינת ישראל, שהופכת מהצד המסייע, כפי שהיא בדרך כלל, לנפגעת בעצמה", הסביר מנהל ההיערכות לאסונות במד"א, חיים רפלובסקי.

לדבריו, "המטרה היא להשתמש בידע הרב שנצבר במגן דוד אדום במהלך השנים, בין היתר בפעילות באסונות שונים בעולם, ולהעביר אותו הלאה בישראל, על מנת להיות ערוכים באופן מיטבי לכל מצב. התכנית היא נדבך נוסף בפעילות השוטפת של משרד הבריאות, מגן דוד אדום והוועד הבינלאומי של הצלב האדום, לשיפור המוכנות של מדינת ישראל להתמודדות עם תוצאות של רעידת אדמה הרסנית, פעילות שאנו עוסקים בה רבות בשנים האחרונות".

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "מגן דוד אדום צבר ניסיון רב במהלך השנים במתן סיוע רפואי באסונות שאירעו במדינות שונות בעולם. אנו מקווים שלא נידרש לכך, אך עם זאת, נערכים לכל תרחיש שעלול לקרות במדינת ישראל. במסגרת התכנית הראשונה מסוגה בעולם, שפיתחנו יחד עם משרד הבריאות, מנהל הסיעוד והועד הבינלאומי של הצלב האדו