המחאה המוסלמית נגד חוק הלאום של הודו

הפרשן לענייני ערבים מספר על הזעם של המוסלמים בהודו בעקבות חוק הלאום שהעביר הפרלמנט במדינה ולדעתם מפלא את המיעוט המוסלמי.

נעם בנעט , כ"ח בכסלו תש"פ

המחאה המוסלמית נגד חוק הלאום של הודו-ערוץ 7
נרנדרה מודי
צילום: רויטרס

לפני כשנה סחפו את הרשתות החברתיות בעולם הערבי גל קריקטורות נגד "חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי" המוכר בשמו הקצר "חוק הלאום".

והנה הגיע תורו של חברו הטוב של בנימין נתניהו - ראש ממשלת הודו, נַרֶנְדְרַה מוֹדי עם חוק לאום משלו.

ב-11 בדצמבר אישר הפרלמנט בהודו מבקריו של חוק הלאום ההודי החדש טוענים כי הוא מפלה את האזרחים המוסלמים במדינה, פוגע בחוקה החילונית של הודו וההמונים אף יצאו לרחובות והביאו גל מהומות במדינה.

החוק החדש מאפשר קבלת אזרחות הודית לתושבי מיעוטים דתיים כמו זורואסטרים, נוצרים, הינדים, בודהיסטים וסיקים שהגיעו להודו ממדינות שכנות דוגמת אפגניסטן, בנגלדש ופקיסטן - סך הכול מיליוני בני אדם צפויים לקבל אזרחות הודית.

בקריקטורה של עִמַאד חַגַ'אג' הירדני שהתפרסמה בעיתון הלונדוני 'אל-עַרַבִּי אל-גַ'דִיד' אנו רואים את ראש ממשלת הודו, נַרֶנְדְרַה מוֹדי נראה כבְּרַהְמָה, אחד משלושת האלים הראשיים בפנתיאון האלים ההינדי. ממש כמו האל בעל הידיים שמסמלות את כתבי הקודש ההינדים - כך גם ראש הממשלה מוֹדי מחלק בידיו הרבות דרכונים רבים - אך הוא לא עושה כך כאשר מגיע מוסלמי. בין התיוגים נמצא את התיוג 'אסלאמופוביה' - כחלק מהטענה כי מהלך זה הוא פעולה שהיא דווקא נגד המוסלמים ההודים.

צעד נוסף של ממשלת הודו השבוע הוא הכרזתה עריכת מפקד אוכלוסין בשנה הבאה - במטרה לשפר את איכות השירות לאזרחים - אחרי קבלת מאגר מקיף של כל אזרחי המדינה. המהלך מעלה עוד יותר את חשש הקהילה המוסלמית במדינה שחוששים כי חלקים יירשמו כאזרחי סוג ב' כי לא יוכיחו את תאריך הגעתם למדינה.

נחכה ונראה לאן תיקח את הודו הגישה של מודי.