דעה
מלחמה חד צדדית

התרבות המודרנית עוסקת בבועה הפרטית של כל אדם ואדם. היא לא מוכנה לסבול תפישה שלפיה האדם הוא חלק ממסגרת גדולה יותר.

הרב איתי אליצור, ''בוחרים במשפחה'' , כ"ח בכסלו תש"פ

אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לידיעה
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לידיעה
iStock

המשפחה המסורתית היא יצירה הרמונית. האיש והאישה יחד מרכיבים יחידה אחת, שבה לכל אחד יש תפקיד שמתאים לו, ושניהם יחד, כשותפים ביצירה אחת, פועלים בעולם. הם לא רק פועלים בעולם, הם גם מגדלים יחד בנים ובני בנים ובני בני בנים.

אלא שהתרבות המודרנית עוסקת בבועה הפרטית של כל אדם ואדם. היא לא מוכנה לסבול תפישה שלפיה האדם הוא חלק ממסגרת גדולה יותר. בתרבות המודרנית דואג כל אחד לעצמו.

כיון שכל אחד דואג לעצמו, עולה הדרישה לשוויון.

שוב אין שואלים מה התרומה היחודית שכל אחד יכול לתרום ליצירה המשותפת. הכל עסוקים רק בשאלה מה יקבל כל אחד מהמשפחה. כל אחד עומד לעצמו, והוא מוכן להיות חלק ממשפחה רק כל עוד הוא מקבל ממנה.

ומכאן עולה הדרישה לשוויון. כי למה יקבל האחר יותר ממני?

התוצאה היא שכל אחד מבני הזוג עסוק כל העת בהסתכלות לצלחת של חברו. במקום שכל אחד ישאל את עצמו במה הוא תורם לשלם הכללי, הגדול מסך חלקיו, הבית הפך לזירת קרב בנוסח "תפוש כפי יכלתך, ושמור שהאחר לא יקבל יותר ממך".

אם במשפחה המסורתית כל אדם היה קודם כל שותף של אשתו, וכל אשה היתה קודם כל שותפה של בעלה, הרי שהיום ארגונים מסויימים הפכו את העולם לשדה קרב של הגברים נגד הנשים. הנשים בשדה הקרב הזה מראות ללא הרף כמה הגברים הם רעים ושונאי נשים. והגברים מראים ללא הרף... בעצם בינתים הגברים הם עדיין לא חלק מהמלחמה הזאת. בינתים זאת מלחמה חד צדדית. אבל לך תדע מה יהיה מחר.

כשזה המצב, לא פלא שאחוזי הגירושין הולכים ועולים מיום ליום. ואגב, ארגונים מסויימים מעודדים את זה. ומשננים השכם והערב באזני הנשים שכדאי להן לעזוב את היצור הרע שהן חיות עמו.

על רקע קולות המלחמה, כדאי לשים לב שאת המלחמה הזאת מנהל מיעוט קולני. הרוב דווקא מעוניין בחיזוק המשפחה. כדאי רק ללמד אותו לסגור את החלון ולא לשמוע את הקולות הרמים המנהלים מאבקים קטנוניים בתוך המשפחה. לשוב אל המשפחה החמה, המלוכדת, שבה ברור שיש תפקיד לאיש ותפקיד לאשה, ושניהם יחד שותפים בדבר הרבה יותר גדול מכל המאבקים הקטנוניים ההורסים את העולם.

הטור נכתב לרגל השקת החוברת ''משפחה - בחירה טובה''. להורדה לחצו כאן