חוגגים 30 שנים לתחיית היהדות במולדובה

לפני 30 שנה, בחג החנוכה, נחת בקישינב הרב זלמן אבלסקי ז"ל, שליח חב"ד הראשון לחבר העמים. מאות מיהודי העיר ציינו את הישגיו.

תגיות: מולדובה חב"ד
ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט בכסלו תש"פ

יהודים ממולדובה באירוע לציון 30 שנים לתחיית הקהילה היהודית
יהודים ממולדובה באירוע לציון 30 שנים לתחיית הקהילה היהודית
צילום: חב"ד מולדובה

קישינב ושנאת יהודים הולכים יד ביד בזיכרון היהודי. לא רק מ'פרעות קישינב' סבלו יהודי העיר, אלא גם מנחת זרועם של הקומוניסטים שעשו הכול כדי להשכיח את התורה מיהודי מולדובה.

במסגרת זו למשל, בשנת 1940 למניינם הולאם גם בית הכנסת הגדול של העיר שהוקם בימי הצאר ניקולאי והיה לבית הכנסת הגדול והפעיל ביותר מבין 77 בתי הכנסת שפעלו בקישינב.

הסובייטים והנאצים שהגיעו אחריהם לא נגעו לרעה במבנה המרשים שהיה אחד הבניינים היפים ביותר בעיר הבירה של מולדובה ולאחר מלחמת העולם השנייה הוא הפך לתיאטרון הלאומי הרוסי לדרמה ע"ש אנטון צ'כוב.

בעיצומו של חג החנוכה בשנת 1990 נחתו בקישינב הרב זלמן אבלסקי ז"ל יחד עם רעייתו כדי להחיות את היהדות והקהילה היהודית במולדובה. בכך הם הפכו להיות השליחים הראשונים של הרבי מליובאוויטש למדינות ברית המועצות.

ההצלחה שלהם היתה סיפתח לזוגות שנשלחו אחריהם לשאר מדינות הגוש הקומוניסטי בתקופה שבה נפל מסך הברזל.

במלאות 30 שנה להגעתם של השליחים הראשונים לקישינב ולהתחלת הפריחה היהודית בה, התכנסו מאות מתושבי מולדובה לאירוע המרכזי של הדלקת נרות החנוכה ברחובה של עיר ולקונצרט מיוחד שנערך באולם הפילהרמוניקה.

הנואם המרכזי היה נשיא הקהילה, שמחה בוז'ור, שציין בגאווה כי הקהילה שהקים הרב אבלסקי ממשיכה לגדול ולפרוח כל העת, על בסיס היסודות האיתנים שנטע.

בוזו'ר בירך ברגש את בנו וממשיך דרכו בכס הרבנות הראשית של מולדובה – הרב יוסף יצחק ואת כל המסייעים לו - משפחות השלוחים אקסלרוד, גוצל וזלמנוב. הוא גם הבטיח כי הוא ישיג תקציבים להבאת משפחות נוספות של רבנים למולדובה. "בעזרת השם נוסיף ונלך כמו נרות החנוכה" הבטיח.

הרב יוסף יצחק אבלסקי אמרף "מי ייתן ושנה הבאה קהילת קישינב תתכנס יחד עם כל יהודי תבל בירושלים יחד עם משיח צדקנו".

את הנאום המרכזי נשא סלביק רויטמן, חבר ועד בית הכנסת חב",ד המלווה את תחיית היהדות במולדובה מיומה הראשון.

אירוע זה הינו שיא של שרשרת אירועים שקיימה הקהילה היהודית המרכזית במולדובה ברחבי המדינה, בערים קישינב, בנדרי, טירספול ובעלץ. גם על הסטודנטים מישראל לא פסחו השלוחים וקיימו הדלקות במעונות הסטודנטים בכל ערב.