הרשויות ישימו גבול לבזבוז בימי העצמאות?

משרד הפנים ומרכז השלטון המקומי קוראים לרשויות המקומיות לאמץ את מסקנות הוועדה שהקים שר הפנים בנוגע להופעות אמנים בימי העצמאות.

ערוץ 7 , א' בטבת תש"פ

הרשויות ישימו גבול לבזבוז בימי העצמאות?-ערוץ 7
להפסיק את הבזבוזים. אריה דרעי
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן, ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג שיגרו השבוע מכתב משותף לכל הרשויות המקומיות בארץ.

במכתבם קוראים השניים לאימוץ מידי של המלצות הועדה המיוחדת שהקים שר הפנים אריה דרעי, במטרה לבחון את ההוצאות הגבוהות ששילמו הרשויות המקומיות על הופעות של אמנים מובילים בימי העצמאות.

בתום עבודה יסודית, המליצה הוועדה בראשותו של יו"ר מרכז השלטון המקומי לשעבר עדי אלדר, מספר המלצות בהן הגבלת התשלום עד לגובה 70 אלף ש"ח, תשלום ישירות לאומנים ללא גורמי תיווך, מתן במה לאומנים ותיקים והנגשת האירועים לכלל האוכלוסיות. במכתב התבקשו ראשי הרשויות ליישם את ההמלצות כבר ביום העצמאות הקרוב.

לדברי שר הפנים, אריה דרעי, "יזמתי לפני כמה חודשים את הקמת ועדה כדי שתגביל את שכר האומנים בימי העצמאות מעתה ואילך. במשך שנים אומנים קיבלו סכומי עתק שהגיעו עד מאות אלפי שקלים להופעה קצרה בת חצי שעה, והסכומים השערורייתיים האלה שולמו על חשבון שירותים הכרחיים לאזרחים".

"לצערי, חלק מהרשויות ששילמו סכומי עתק לאומנים תמורת הופעה אחת קצרה ביום העצמאות, הן רשויות חלשות שסובלות מגירעונות. אין לכך שום הצדקה וחייבים להפסיק זאת. לפיכך, שלח משרד הפנים כללי אתיקה לתקצוב אמנים ביום העצמאות עם בקשה שתשלום לאומן לא יעלה על 70 אלף שקלים, כפי שהמלצתי. אני מצפה שהרשויות ישמעו לכללים אלה", הוסיף דרעי.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים רעות, ברך על מסקנות הועדה וציין כי מופעים אלו הם המקום האולטימטיבי לתת ביטוי לאמנים מקומיים וותיקים. "אין שום סיבה לשלם מאות אלפי שקלים עבור הופעה קצרה על בימות יום העצמאות. אני מצפה מהרשויות המקומיות והאמנים להתאים את עצמם ולאמץ את ההגבלות".