הוכרזו הזוכים בפרס שרת התרבות והספורט בתחומי היצירה הספרותית

בין הזוכים: נועה שורק, אחותו של דביר ז"ל שנרצח בפיגוע בגוש עציון. נועה זכתה בקטגוריית הפרס למשוררים בראשית דרכם.

אורלי הררי , א' בטבת תש"פ

מירי רגב
מירי רגב
צילום: קובי ריכטר/TPS

פרס משרד התרבות והספורט ליצירה ספרותית מוענק מדי שנה, לאמנים, יוצרים והוצאות לאור מכלל תחומי העיסוק והיצירה של עולם הספרות הישראלי.

השנה יוענק הפרס ל-41 זוכות וזוכים, ביניהם: הוצאת הקיבוץ המאוחד, הסופרת שרון קנטור, המשוררת נועה שורק ויוצרים ויוצרות מוכשרים רבים אחרים.

הפרס מחולק ל-7 קטגוריות שונות: סופרים בראשית דרכם, משוררים בראשית דרכם, הוצאה לאור של ספרי ביכורים, הוצאה לאור של ספרי מופת, תרגום, עריכה ספרותית, וספרות ילדים ונוער.

תא״ל (במיל׳) מירי רגב, שרת התרבות והספורט, בירכה את הזוכים והזוכות: "אני מתרגשת וגאה על כך שוועדת השיפוט בפרס למשוררים בראשית דרכם ראתה לנכון להעניק לנועה שורק את הפרס השנה. יצירותיהם וסיפוריהם של הזוכים והזוכות מביאים לידי ביטוי את עולמן של הקבוצות השונות בחברה הישראלית, ומרחיבים את היריעה התרבותית שלנו כחברה וכעם. לכל אורך ההיסטוריה עם ישראל והספר היו כרוכים זה בזה ואנו נמשיך לפעול על מנת לשמר את מעמדו הייחודי של הספר בעם היהודי ובחברה הישראלית".

פרסי השרה לסופרים בראשית דרכם, בשווי 25,000 ₪ הוענקו לזוכים הבאים: דפנה ברשילון, דנית גולד, צבי גילת, הדס גלעד, תמר פייקס, שרון קנטור, יונת רום-צימת, טלי שמיר ורצברגר

פרסי השרה למשוררים בראשית דרכם, בשווי 20,000 ₪ הוענקו לזוכים הבאים: דוד ניאו בוחבוט, דותן ברום, יעל (יוליה) טומשוב הולנדר, ספיר יונס, אורית נוימאר-פוטשניק, עופרה עופר אורן, נועה שורק, עמיחי יוסף שלו

פרסי השרה להוצאה לאור של ספרי ביכורים, בשווי 20,000 ₪ הוענקו להוצאות לאור הבאות: הוצאת אפיק – על ספרו של ביסטרי יפעל "שאת", הוצאת גמא – על ספרו של אלטייב ע'נאים "לב פרוס גס", הוצאת הקיבוץ המאוחד – על ספרה של שרון מולדבי "להלל את החול" (שם זמני), הוצאת לוקוס – על ספרה של שרון קנטור "זנב", הוצאת משכל - על ספרו של רצון אדם "צריך להילחם במובן מאליו", הוצאת משכל – על ספרה של מאשה צור גלוזמן "להשביע את הדרקון", הוצאת פרדס - על ספרו של רוני אלדד "יבוא", הוצאת פרדס – על ספרו של אבישי חורי "איך עושה תהום".

פרסי השרה לתרגום, בשווי 27,500 ₪ הוענקו למתרגמים הבאים: עידן בריין, לי עברון, רותם עטר, ערן צלגוב

פרס השרה בתחום העריכה הספרותית, בשווי 30,000 ₪ הוענק לנעמה צאל – עורכת סדרת "מעבדה" לספרות ישראלית מקורית.

פרסי השרה ליצירה בתחום הוצאת ספרי מופת, בשווי 12,000 ₪ הוענקו להוצאות לאור הבאות: הוצאת הקיבוץ המאוחד – על הספר "שירת העטלפים במעופם", מבחר מאמרים ומסות, מאת עמליה כהנא כרמון (ערכו: גדעון טיקוצקי, יערה שחורי ולילך נתנאל), הוצאת מקום לשירה – על הספר "כל השירים", מאת ט. כרמי (ערך: יובל יבנה), הוצאת ספרי סימן קריאה – על הספר "הסוסה" מאת מנדלה מוכר ספרים (ערך: מנחם פרי).

פרסי השרה ליצירה בתחום ספרות הילדים והנוער ע"ש דבורה עומר, הוענקו לזוכים הבאים: הפרס על ספר ילדים מצטיין (20,000 ₪ לכל זוכה): תמר הוכשטטר – "דונו והדברים הבלתי רגילים שקרו לו", זיו נבו – "סבא מסתיר הכל עם הגב", אורית ברגמן – "פעם עקב אחרי לויתן", יוסי ואסה וירדן ואסה – "היום האחרון של פורים".

הפרס על ספר נוער מצטיין (25,000 ₪ לכל זוכה): הגר ינאי – "המסע אל לב התהום", רותי ויטל גלעד – "הפחד לדרוס שליח פיצה", ציפור פרומקין – "ריקי לי וו דבוקה לכסא", יוסף גודארד –"המרוץ אחרי המדליה ההודית ".

הפרס על מפעל חיים בתחום ספרות הילדים (25,000 ₪): שלומית כהן אסיף