ישיבת חיצים
ישיבת חיצים צילום: צוות חיצים

ישיבת חיצים מציעה מגוון אפשרויות למידה ותוכניות למידה שונות. תלמידים שלא תמיד מצאו את עצמם במסגרות לימוד אחרות.

תלמידי הישיבה זוכים לתעודת בגרות איכותית, ממשיכים לישיבות ומכינות ומתגייסים לשרות צבאי משמעותי ומגיעים לסיירות מובחרות.

"יש לחבר'ה שלנו כוחות חיים אין סופיים", מספר ראש הישיבה הרב שי סויסה.

עם מעל ל-80% הצלחה בהוצאת תעודת בגרות, אין ספק שישיבת 'חיצים' באיתמר היא הצלחה גדולה, בעיקר בגלל שהרבה מהתלמידים הלומדים בה הגיעו אליה לאחר שהתקשו במסגרות לימוד קונבנציונליות אחרות.

חלק מתקשים במסגרות גדולות ורגילות והולכים לאיבוד, חלק מהתלמידים בעלי הפרעות קשב וריכוז, חלקם צריכים תמיכה אישית על ידי אנשי מקצוע בתחום החינוך והפסיכולוגיה, וחלק פשוט צריכים לימודים אטרקטיביים שימשכו אותם וייצרו אצלם עניין, ויגרמו להם להוציא את האנרגיה שלהם על דברים שהם באמת מתחברים אליהם.

ואכן, בישיבת חיצים המונה 190 תלמידים מייצרים תכנים יוצאי דופן, כך שכל תלמיד יכול למצוא תחום שמעניין אותו, עם סיום לימודי הקודש והחול. בין תוכניות הלימוד המיוחדות ניתן למצוא אילוף כלבים, נגרות, מסגריה, נפחות, חקלאות, סנפלינג, עבודה בקרמיקה, כושר קרבי, קבוצות ריצה, צילום, ציור, מוזיקה וסאונד, טכנאי סלולר, עבודה בעץ, אפילו כתיבת סת"ם ולימודי ערבית.

ישיבת חיצים
ישיבת חיצים צילום: צוות חיצים

"אנחנו מאמינים שלכל הנערים שבאים אלינו יש כוחות חיים אין סופיים, שבאים לידי ביטוי במגוון רחב של תחומים", מסביר הרב שי סויסה, ראש הישיבה.

"אנחנו נותנים להם להתחכך ולהכיר את עצמם יותר טוב. התפיסה החינוכית שלנו אומרת שלכל התלמידים שלנו יש כוחות אדירים, פשוט צריך לנתב אותם למקום הנכון. חלק מהחבר'ה מגיעים אלינו אחרי שלא הצליחו למצוא את עצמם במסגרות קונבנציונאליות, ולנו יש מפרט תוכניות לימוד עשיר שכל תלמיד יכול למצוא משהו שהוא אוהב, להתמסר אליו ולהשקיע בו, ולהתחיל ללמוד לספור הצלחות ולהאמין ביכולות שלו. כל זה בעזרת הצוות הגדול והעוטף שלנו שיודע לתמוך לנתב ולכוון את התלמידים למקומם הנכון".

"אנחנו מאמינים בתורת חיים", מוסיף ראש הישיבה, "חיי תורה הם לא רק בבית המדרש, אפשר לחיות חיי תורה גם בלי לשבת וללמוד כל היום, התורניות באה לידי ביטוי גם במצוות בין אדם לחברו, בהתנדבות ונתינה לאחר, בעבודת האדמה וגם בהכרת ואהבת ארץ ישראל".

לדבריו, נקודת השיא והאלמנט החינוכי החשוב והמשפיע ביותר על בניית האמונה העצמית של הילדים, היא תוכנית המסעות הייחודית לישיבה.

התוכנית הלימודית בחיצים משלבת מסעות וטיולים בטבע לצד הלימודים, המסעות מתחילים כבר בכיתה ט' בניהם "מסע אחריות" ו-"מסע חופים". ישנם גם מסעות תוכן כגון מסע זהות הנקרא "מסע איתם", המשלב התנדבות בקהילה, הכרת הארץ לצד הכרת הזהות האישית, קורס הדרכה בו הנערים לומדים להיות מדריכים, ולאחריו מדריכים את הטיולים של כיתות ט' ו – י' וגולת הכותרת "מסע הישרדות" בשמינית, בכל המסעות התלמידים אחראים לבשל לעצמם, לארגן את הציוד ולעבוד בצוות.

ישיבת חיצים
ישיבת חיצים צילום: צוות חיצים

"ההצלחות בנגריה, במשק החקלאי, ביצירות האמנות, בעובדה שהם מתחילים משהו וגם מצליחים לסיים אותו, יחד עם הפידבקים החיוביים שהם מקבלים, נותן להם כוח שלאט לאט מתחיל להצטבר", אומר הרב שי.

"זה לא תהליך של רגע, ככה האמון שלהם בעצמם מתחיל להתהוות. בתוך כל זה מגיעים המסעות שהם אולי הכלי החינוכי המשמעותי ביותר בגלל עוצמת החוויות שיש בהם. במסעות הם חווים הצלחה אישית וחברתית, מגלים אחריות ונושאים בה, ומוכיחים לעצמם ולסביבה שאפשר לסמוך עליהם, שיש להם מקום וחשיבות בתוך צוות ובפני עצמם. בכל מסע אנחנו יושבים עם הצוות המקצועי ומסכמים את אותו היום ונותנים מענה פרטני לנערים ומחזקים אותם".

הצוות גם משתמש בהצלחות שנספרות במסעות כדי לחזק את התלמידים בהמשך, "כשהם מטפסים ומגיעים אל פסגת החרמון אנחנו מצלמים את האושר שיש להם על הפנים. כשיש קשיים אנחנו מראים להם את הוידאו מהפסגה, מזכירים להם שהאני האמיתי שלהם מסוגל ויכול להכל, שהם כבר הצליחו, שהם יכולים להמשיך להצליח והם מסוגלים להצליח.

"כשהם מגיעים בכיתה ט' עם כוחות לא מנותבים ועם חוסר אמונה עצמית, חלקם אחרי שכבר לא מצאו עצמם במסגרות קודמות, לראות אותם ולהשוות למקום שהם נמצאים היום, זה שמיים וארץ. הם מסיימים עם בגרות, הולכים לישיבות ומכינות, מגיעים לסיירות הכי מובחרות, בוחרים דרך חיים ערכית, ועוברים מסע מדהים. בסופו של דבר, אנחנו לא רק מעבירים אותם מסעות, אנחנו נותנים להם כלים רוחניים, ערכיים ואישיותיים להצלחה במסע של החיים".

לאתר ישיבת חיצים