השר אוחנה בוועדת הכספים
השר אוחנה בוועדת הכספים צילום: חזקי ברוך

ועדת הכספים התכנסה הבוקר (שני) לדיון בחוק לאכיפת דיני התכנון והבניה ("חוק קמיניץ") ובבקשתו של ח"כ אחמד טיבי להקפיא את החוק.

"אנחנו מעוניינים לבנות בישובים הערבים עם רישיון", אמר טיבי בפתח הדיון. "החוק הזה נועד לביטול במקור. ישבתי עם קמיניץ ואלו היו פגישות של פול גז בניוטרל. יש כאן יהודים וערבים שנפגעים מהחוק".

שר המשפטים אמיר אוחנה הבהיר בדיון כי הוא מתנגד לביטול החוק, "הדיון לא לבקשתנו ולא רצינו בו. אמרתי לטיבי שאולי יש לי אמפתיה לטענות שלכם אבל לא שמעתי את שני הצדדים. קיימתי דיון בלשכתי בהשתתפות שני הצדדים והמסקנה היא שתיקון 116 עובד. מאז 2016 ואני רואה נתונים זה עובד".

השר אוחנה בועדת הכספים: אין סיבה להקפיא את חוק קמיניץ ערוץ כנסת

לדבריו, "מספר עבירות הבניה פחת ב- 45 אחוז ומספר עבירות הבניה החמורות ב-75 אחוז. רק על ידי תכנון אפשר לצמצם את הפערים. הממשלה הזו עשתה יותר מכל ממשלות העבר כדי לצמצם את הפער. החוק עובד ואין מקום לתקן אותו או לבטל אותו. עדיין יש עבירות בניה שצריך לעשות תיעדוף והיות ואין יכולת לאכוף את כל העבירות צריך לקבוע מה בעדיפות כדי לטפל בעבירות החמורות והברורות. לסיכום התיקון הוא נכון ולטובת כל המגזרים".

השר אוחנה עקץ את נציג "כחול לבן" ח"כ אבי ניסנקורן ואמר, "אני לא מבין את ניסנקורן שרוצה להקפיא את החוק ל-5 שנים .מה הוא מעודד עבריינות? אבל כאשר אני שומע את כחול לבן שרוצים להקים ממשלה עם הערבים ...אני מבין את העמדה שלו".

בהמשך התייחס אוחנה לדיווח לפיו אם לא יאפשר את הקפאת החוק תמנע ועדת הכספים העברות למשרדו, "קראתי שההליך בוועדה הוא סחיטה באיומים – שאם לא נתקן נקפיא נבטל את חוק קמיניץ תיקון 116 אז לא יועברו למשרדי כספים".

השר אוחנה פנה לח"כ טיבי ואמר: "אם אתה כבר מרשה לעצמך לצטט משיחותינו, אז תרשה גם לי לצטט משיחותנו. שאלתי אותך מה הקשר אותך מה הקשר בין הדברים הבסיסיים ביותר שמשרד המשפטים נותן שירות לכל המגזרים, בכל המדינה לבין התיקון של החוק הזה. אמרת לי 'זה הכלי שיש לי כפרלמנטר'".

טיבי השיב: "אני מודה".

השר אוחנה המשיך והבהיר כי הוא לא מתרגש מהאיום, "אחת מהבטחות הבחירות שלי הייתה, וזה חריג בנוף, שבשנת תקציב, בד"כ שומעים שרים מתגאים שהביאו את התקציב הגדול ביותר. אני רוצה להיות השר הראשון שיבוא ויתגאה בכך שלקח פחות כסף מהציבור ולא יותר. אז אם החרב מעל צווארי שיהיו קיצוצים במשרד המשפטים – תודה לכם. יהיו קיצוצים. האיום הוא לא איום. ובוודאי לא יביא אותי לשנות חוק שהוא צודק, יעיל, אפקטיבי שנועד למנוע עבריינות".

ח"כ מיקי זוהר ציין כי עמדת סיעת הליכוד שונה מעמדת השר אוחנה, "החוק הזה לא יודע להבחין בין עבירה לעבירה. החוק הזה הוא חוק טוב אבל היתה בו לקונה. גם אנשים במגזר הערבי תומכים בו רק שיש כמה עסקנים שפועלים לבטלו. עמדת הליכוד שהחוק טוב רק סוגיית החקלאים חייבת להיפתר".

מתנועת רגבים נמסר בעקבות הדיון, "אנו מחזקים את ידי השר אוחנה שלא נכנע לניסיון הסחטנות שגם ח״כ טיבי הודה שאכן היה, לא אפשר את הקפאת החוק ועמד על שמירתו תוך סיכון באיבוד עשרות מיליוני שקלים מתקציב משרד המשפטים".

"הנתונים שהציג השר אוחנה היום בועדת הכספים מוכיחים כי השינוי בבניה הבלתי החוקית כבר נראה בשטח וכי מדובר באחד מהחוקים החשובים ביותר למדינת ישראל. אנו נמשיך לעקוב אחר מימוש החוק ולא נאפשר שום מחטף שינסה לרוקן אותו מתוכן", הוסיפו ברגבים.

ח"כ מוטי יוגב אמר בעקבות הדיון "הדיון עשוי להיות ענייני ומקצועי - אבל העיתוי פוליטי לחלוטין. אני בעד להתחשב בבעיות שיש בחוק, הפוגעות במגזר הדרוזי ובמושבים, במקביל לאכיפה, חייבים לפעול להסדרה.אבל כל הדיון הזה הוא פרי סחיטה של ח"כ אחמד טיבי, שמנצל כל תופעה במדינת ישראל כדי להכפיש אותה ולשוות לה פנים של מדינת אפרטהייד, אולי כמו השלטון שהוא צמח בו".

"כפי שאמר שר המשפטים, צריך לערוך דיון משמעותי ורציני על מדיניות האכיפה של מדינת ישראל, מדיניות שתהיה אחידה לכל אזרחי ישראל באופן שווה. אני מתפלא על נציגי הקואליציה שדורשים הקפאת החוק. עכשיו, בממשלת מעבר, בתקופת בחירות? פתאום יש מנדט לבצע שינוי בחוקים? מה קרה לאבירי שלטון החוק? הכנסת חוקקה חוק, צריך לאכוף אותו. אם רוצים לתקן, בואו נעשה את זה בכובד ראש בקדנציה הבאה, לא בחיפזון דקה לפני הבחירות. זו אחריותנו לשימור קרקעות המדינה, יחד עם הסדרת הישובים שצריך להסדיר", הוסיף יוגב.
כי יש לנו מדינה."