ריבלין עם ראשי העדות הנוצריות
ריבלין עם ראשי העדות הנוצריות צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ארח היום (שני) כבכל שנה, את ראשי העדה הנוצרית בישראל לציון השנה האזרחית החדשה, בקבלת הפנים השנתית המסורתית בבית הנשיא

באירוע השתתפו שר הפנים אריה דרעי, הפטריארך תיאופילוס השלישי, הפטריארך היווני אורתודוכסי של ירושלים, מ"מ הפטריארך הלטיני של ירושלים, נציג הפטריארך הארמני, ה"קוסטוס" של ארץ הקודש, ראש המסדר הפרנציסקאני בישראל וראש הכנסייה היוונית קתולית של עכו, נצרת, חיפה והגליל.

"אין זה מפתיע שגם המסורת היהודית והנוצרית חולקות חגי אור - אור האמונה והתקווה, גם אל מול החושך," אמר הנשיא בפתח דבריו.

"כשומרי ירושלים והארץ הקדושה, מדינת ישראל מחויבת לחופש דת לכולם," הדגיש הנשיא בדבריו והוסיף: "כחלק מאותה המחויבות של ישראל להבטיח גישה לאתרים קדושים, אני שמח לעדכן אתכם שאנחנו עומדים לסיים את פינוי כל המוקשים מ'ארץ המנזרים' כבר בתחילת השנה הקרובה. מספרם של עולי הרגל הנוצרים לארץ הקודש כבר גדל מדי שנה. ממש השנה, קרוב ל-900,000 עולים לרגל ביקרו בארץ המנזרים. אנו עובדים קשה כדי להשלים את פיתוח האזור כולו עד סוף 2020."

בהמשך הזמין הנשיא את האפיפיור להגיע ולהשתתף בטקס הפתיחה הרשמי של האתר ואמר: "פרויקט זה יהיה טוב לכולם, נוצרים, מוסלמים ויהודים; ישראלים, פלסטינים וירדנים. עלינו לזכור שלא נגזר עלינו לחיות יחד, אלא נועדנו לחיות יחד, ולכן עלינו לקדם יוזמות אשר יועילו לכולנו."

הנשיא סיפר לראשי העדות על פורום המנהיגים הבינלאומי אותו הוא מוביל ואשר יתקיים בבית הנשיא בעוד מספר שבועות ואמר: "בעוד מספר שבועות אני אארח מנהיגים מרחבי העולם ביד ושם, לציון שבעים וחמש שנים לשחרור אושוויץ-בירקנאו, ולקרוא לאנושות כולה, לשמור על זיכרון השואה ולהילחם באנטישמיות והשנאה. אני מעריך עמוקות את דבריו של האפיפיור פרנציסקוס, כי רדיפה אנטי-יהודית אינה אנושית ואינה נוצרית, כמו גם את הצהרותיהם של מנהיגים נוצרים אחרים נגד האנטישמיות הגואה. קולות ומסרים אלה קריטיים לאנושות. בדיוק כמו שדעות קדומות אנטי-יהודיות אינן נוצריות, דעות קדומות אנטי-נוצריות אינן יהודיות. עלינו להתחייב למאבק בכל מעשי השנאה, ההסתה והאלימות בין קהילות דתיות בירושלים ובארץ הקודש. למרבה הצער, השנה שוב נהרגו נוצרים במזרח התיכון, פשוט בגלל שמירת אמונתם. על ירושלים לשמש מודל לשלום ולהרמוניה בין הדתות."

"ארץ המנזרים" הינו פרויקט רחב יריעה לקידום התיירות באזור המנזרים והכנסיות הנטושים במרחב נהר הירדן, סמוך לאתר הטבילה, שם על פי המסורת יוחנן המטביל הטביל את ישו ואת מאמיניו. בשנים האחרונות מקדם הנשיא את הכשרת הפרויקט להרחבת היקף התיירות המגיעה לאזור ופיתוח האתרים למבקרים מהעולם כולו. מאתר הטבילה ודרומה משתרעת דרך ובה מספר נקודות ציון מרכזיות: כנסיות, קפלות ומנזרים - אלה העניקו לאזור את שמו. כאמור, האתר שהפך בעל חשיבות דתית והיסטורית לנצרות, פותח ושוקם בשנים האחרונות לקראת פתיחתו למבקרים. כחלק ממהלך זה נעשו פעולות לפינוי המוקשים שהונחו בשנות השבעים אשר מנעו את הכניסה למרחב הכנסיות.

שר הפנים אריה דרעי אמר באירוע, "חופש הדת והפולחן בירושלים עיר הקודש יישמר לכל העדות ואנו נמשיך לשמור את ירושלים כעיר קדושה לכל העדות. לצערנו, אני חיים בעידן שהאנטישמיות מרימה ראש במקומות רבים בעולם, כמו באירוע הקשה שהיה במונסי שבניו יורק. על כולנו להיאבק באנטישמיות שמרימה ראש במדינות רבות בעולם וכולנו חייבים להוקיע, לגנות ולהשמיע קול חזק וברור נגד כל גילוי אנטישמיות ואלימות".