72 שנה להתקפה על השיירה לגוש עציון

בבית ספר שדה גוש עציון ציינו אתמול מלאת 72 שנים להתקפה על "שיירת העשרה" ביום עיון והדלקת נרות זיכרון לחללים.

רפאל לוי , ב' בטבת תש"פ

 72 שנה להתקפה על השיירה לגוש עציון-ערוץ 7
נרות הזיכרון לחללי שיירת העשרה
צילום: דוברות בית ספר שדה כפר עציון

בשנים האחרונות מקדיש בית ספר שדה כפר עציון תשומת לב מיוחדת לנושא הנצחת הנופלים על הגנת גוש עציון והנחלת מורשת מפעל ההתיישבות במקום שנאלץ להתמודד עם קשיים רבים לאורך הדרך.

אתמול (ראשון) קיימו בבית הספר יום עיון מיוחד תחת הכותרת "גוש עציון- שבעים שנה של הנצחה" בשיאו של יום העיון יצאו עשרות המשתתפים אל הנקודה בה הותקפה בכ"ח בכסליו תש"ח שיירה של נוטרים אנשי הגנה ואנשי הגוש שיצאה מירושלים אל הגוש.

במהלך התקיפה נפלו עשרה ובהם דמויות בולטות מתוך הגוש כמו שלום קרניאל מכפר עציון ומפקד השיירה שמואל קניגסברג שנפצע בין הראשונים ולפי העדויות לאחר הקרב הבליג על כאבו וביקש: "שקט, חברים... ענו להם באש! אני כבר לא יכול, נקמו דמי..." ומת במקום.

יום העיון כאמור עסק בייחוד מפעל ההנצחה לגוש עציון ופתח אותו שאול גולדשטיין מנכ"ל רשות הטבע והגנים שעמד לשעבר בראשת המועצה, גולדשטיין סיפר כי הוא ממליץ למדריכי הטיולים: "צאו לטייל עם התנ"ך" והוסיף כי בישראל "לכל אבן, לכל שביל, לכל תל סיפור משלו בשרשרת הדורות".

פרופ' דורון בר נשיא מכון שכטר למדעי היהדות וגיאוגרף היסטורי סקר שורה של "מקומות קדושים עממיים ולאומיים במדינת ישראל שבין 1948-1967 כאשר הבולט שבהם הוא קברו של בנימין זאב הרצל".

הלווית חללי שיירת הערה
צילום: ארכיון כפר עציון

יפאת פרקש ממכון שכטר למדעי היהדות ונכדתו של אברהם רטנר שלחם בגוש ונפל בשבי הירדני חשפה בפני משתתפי הכנס את גלגול מפעל ההנצחה לאנשי הגוש: "זמן קצר לאחר נפילת הגוש החלו דיונים סביב השאלה האם לקרוא לישובים החדשים בשמות זהים לאלה מהגוש, בהמשך כבר תוכנן להקים מוזיאון. החזרה לגוש אחרי מלחמת ששת הימים קטעה את קידום המוזיאון והביאה לתפיסת הנצחה אחרת שהלכה והתעצמה".

באחד מרגעי השיא העניק יוסי רון מעמותת בני גוש עציון תעודת הוקרה מיוחדת למרים קנוהל, חנה נוסבוים, אורה רוטנברג, סנדי עמיחי, שילה גל, ישראל שדיאל יוחנן בן יעקב, שמעון קרניאל, אריה רוטנברג ובתיה פריד.

הענקת תעודת הוקרה על הנצחת מורשת גוש עציון
צילום: דוברות בית ספר שדה כפר עציון

מיד לאחר ההרצאות יצאו כאמור עשרות משתתפים ואף בני משפחה של הנופלים מהמועצה המקומית אפרת דרך הטרסות החקלאיות והבוסתנים אל צומת שיירות עציון ושם לא רחוק מהיכן שנפלו החללים לפני 72 שנה קיימו את הדלקת נרות חנוכה, הזכירו את גבורת המכבים ואת גבורת המתיישבים ושרו בליווי מוזיקלי.

ירון רוזנטל מנהל בית הספר שדה כפר עציון אמר בהתרגשות: "מורשת החשמונאים יצרה מחוייבות עמוקה של מאות דורות שנלחמו למען זהות יהודית. אנחנו עושים מאמץ לשימור המורשת של גוש עציון על מנת לפרוע חוב מוסרי לנופלים ועל מנת שהמורשת תעניק לנו כח להמשיך ולעשות למען המפעל הציוני".