הרב בן דהן
הרב בן דהןצילום: קובי ריכטר/TPS

הציונות הדתית במבוכה פוליטית לא מבוטלת. קריאות רבות לאחדות נשמעות אבל בפועל נראה שהשסעים הולכים ומתרחבים.

שוחחנו עם חבר הכנסת לשעבר, הרב אלי בן דהן, מי שמונה לא מכבר על ידי הנהגת 'הבית היהודי' לבחון את דרכי האיחוד בין מפלגות הציונות הדתית.

"אני מאוד מקווה שבסוף זה יילך לאחדות, לפחות של הבית היהודי האיחוד הלאומי ועצמה. זה הדבר הנכון לעשות. אני מבין את עמדתו של בצלאל שקצת נפגע מכך שהוא נדחה לסוף ולא נעשה הסכם אתו, אבל אני חושב שבמציאות הנוכחית, בנוסף להסכם ריצה משותפת, צריך לחתום על הסכם עקרונות עם אבני דרך לאיחוד מלא בין המפלגות.

''זה יכול לקרות כבר היום וברגע שזה יקרה גם לאיחוד הלאומי יהיה פשוט יותר להיכנס למהלך של ריצה משותפת, כי רואים את האופק ואת המחויבות להסכם לאיחוד מלא, מה שלא התאפשר לפני הבחירות".

על החתימה בין מפלגתו 'הבית היהודי' לבין 'עוצמה יהודית' מודה הרב בן דהן כי לא ידע על כך מבעוד מועד. "לא הייתי מודע לו. נכון ש2-3 דקות לפני החתימה הרב רפי התקשר אליי, אבל לחלוטין לא הייתי מודע לו".

כשנשאל מה חשב על ההסכם אומר הרב בן דהן בגילוי לב: "חשבתי שנכון יותר היה לחתום קודם על הסכם עם האיחוד הלאומי שהיא המפלגה האחות ואחר כך לצרף את עוצמה, אבל כנראה היו שיקולים אחרים. אני מודה שאני לא יודע את כל השיקולים כאן".

תמהנו באזני הרב בן דהן אם המציאות הזו שבה הסכם דרמטי כל כך נחתם ללא ידיעתו שלו כמי שמונה להוביל את איחוד מפלגות הימין ומוצא במפתיע הסכם שלוקח את המהלכים שאותם הוא מקדם, כמה צעדים אחורה כאשר השסע בין המפלגות הולך וגדל מבלי שיידעו אותו על כך. הרב בן דהן משיב: "נכון. אלו שאלות טובות ואין לי תשובות עליהן, אבל זה מה שנעשה ובין אם הדבר היה טוב או לא הדבר נעשה כבר ולכן אני חושב שהיום אין מנוס ואם רוצים ריצה משותפת, כדי שיבינו שיש רצון כן ואמתי לאיחוד מלא, צריך לחתום על הסכם עקרונות עם אבני דרך ותאריכים לצעדים הבאים".

הרב בן דהן מביע נכונות למינויו שלו או של אדם אחד להשלמת מהלכי האיחוד בשלבי ההמשך על פי הסכם עליו יחתמו ראשי המפלגות והמנכ"לים. "העיקר שתהליך האיחוד יתחיל כבר היום ותהיה תחושה ברורה שלשם הולכים. אם זה יקרה ניתן יהיה לצפות ש'האיחוד הלאומי' יבוא לריצה המשותפת עם הבית היהודי ועצמה. בלי זה הדבר לא יקרה, כי אי אפשר להתעלם מאי האמון שנוצר בין המפלגות. כדי לגשר על אי האמון הזה אני מציע את הסכם העקרונות עם מחויבות של כולם לאיחוד מלא".

לנוכח אי האמון בין הצדדים והדיווחים על נתק מוחלט בין השרים הרב פרץ ובצלאל סמוטריץ', שאלנו את הרב בן דהן אם הוא סבור ששתי המפלגות מסוגלות בכלל להפוך למפלגה אחת והוא משיב בחיוב לו הוא מוסיף הערכה לפיה המצב בין שני האישים אינו חמור כל כך. "בוודאי שכן. אני לא חושב שהמצב חמור כל כך. אני לא יודע, אבל נדמה לי שאנחנו מקצינים. מדובר בשני אנשים טובים מאוד שכוונתם טובה ורצויה, ובסופו של דבר המטרות והאידאלים והמטרות של הציונות הדתית גדולים מכולנו, ולכן כולם מבינים שצריך ללכת באחדות. אני חושב שהמתווה שאני מציע יוכל להחזיר את האמון ולהביא את כולם לפעול ביחד".

על תפקידו שלו כמי שכאמור מונה לקידום האחדות בין המפלגות, שאלנו אם תפקיד זה עוד קיים, וגם כאן מודה הרב בן דהן בגילוי לב כי התפקיד למעשה כבר מרוקן מתוכן בימים האחרונים. "בשבועיים האחרונים כבר לא. התחלתי לנסות ויש לי אפילו טיוטת מתווה אבל אפילו לא הראיתי אותה לצדדים".

על הקושי לייצר את איחוד המפלגות באופן מיידי מבהיר הרב בן דהן כי הדברים מסובכים ומורכבים שכן מדובר בתהליכים שכוללים גם צעדים טכניים כמו איחודי מנגנון, עובדים, הסדרת חובות ועוד. כל זאת מעבר להכרעה בדבר שיטת בחירת הרשימה והיו"ר. "אלו תהליכים שלוקחים זמן, אבל גם צעדה ארוכה מתחילה בצעד ראשון. הסכם עם אבני דרך שייחתם היום או מחר יהווה מעצמו קטליזטור להתקדמות באיחוד שייקח זמן, אבל אם מתחילים אותו גם מסיימים אותו. אני מאמין ומקווה שבעזרת ה' יש סיכוי להגיע לאחדות טובה".