הרב יהושע מרדכי שמידט
הרב יהושע מרדכי שמידט צילום: ללא קרדיט

ראש ישיבת ההסדר ''נחלת יוסף'' בשבי שומרון, הרב יהושע מרדכי שמידט, הגיב על כוונת מפלגת הימין החדש לדרוש את תיק הדתות לאחר הבחירות ולהתבטאויות האחרונות בנושאי דת ומדינה של גורמים שונים בציונות הדתית.

"ברוך ה' למילים יש כוח, אך אני תקווה כי לא מדובר בסיסמת בחירות שתשכח, אלא בהבטחה אמיתית לשינוי האג'נדה הפוליטית שהייתה נהוגה בשנים האחרונות ולהוביל לשינוי אמיתי ביחס הפוליטיקאים לעולם התורה ולנושאי דת ומדינה שהופקרו על ידם לחלוטין והפכו לנחלתן הבלעדית של המפלגות החרדיות''.

לדברי הרב שמידט, ''על מנת שאותן סיסמאות לא יתפוגגו ביום שלאחר הבחירות, חובה עלינו לחזור ולשים את עולם התורה במרכז ולדאוג להצמיח דור צעיר של תלמידי חכמים מנהיגים שיעלו את קרנה של התורה הציונית דתית, והעובדות מראות שכאשר אתה שם את התורה במרכז אתה מגדל תלמידי חכמים עצומים, ואצלנו בישיבה ובמקומות אחרים ישנם תלמידים שללא ספק היו הופכים לעילויים גם בישיבות החרדיות".

עוד מדגיש הרב שמידט, מחבר שיטת הסימנים ללימוד הגמרא שיצאה מגבולות המגזר ונלמדת בישיבות עילית במגזר החרדי, כי "צו השעה הוא להצמיח מתוכנו מאות רבני קהילות וגרעיניים תורניים, ובמידה ולא נפעל לכך נמשיך לאבד ציבור מסורתי פוטנציאלי עצום שבתהליכי התחזקות כבר היום מבכר את הרבנים החרדים על פני רבני הציונות הדתית, כשאנו כבר היום ניצבים בפני נקודת האל חזור שבה נאבד לחלוטין כל יכולת התערבות והשפעה במוסדות הדת כשהיכולת למנות רבני שכונות או רבני ערים, בטח רבנים ראשיים תהיה בגדר חלום".

עוד מספר הרב כי "הדרך להצמחת גדולי תורה בנויה על סיוע ותמיכה של הציבור הדתי, כאשר המפתח הוא בשינוי היחס של גורמים בהנהגה הציבורית לעולם התורה וביחס לשולחן ערוך ולנושא כליו.

"במידה והנהגת הציונות הדתית תמשיך למשוך ידיה מסוגיות דת ומדינה, הרי שלא ירחק שהיא גם תתפרק מנכסיה הרוחניים והתורניים, שהרי נהפוך למגזר כשאר המגזרים ואם כך יתחזקו הקולות מצד גורמים פוליטיים וציבוריים שונים שכבר שואלים היום מדוע שנזכה למוסדות ומפעלים ייחודיים? הרי לשם כך קיימים החרדים".