'המלכות במרוקו טובה לקהילה היהודית'

הרב ד"ר סבאג, מרבני מרוקו, מספר לערוץ 7 על הקהילה היהודית והקשר הייחודי עם הממלכה: "הרבי מלובביץ' אמר שזאת 'מלכות של חסד'".

תגיות: רבנים מרוקו
יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ג' בטבת תש"פ

"יהדות מרוקו זאת יהדות מאוד מאוד עשירה", אומר הרב ד"ר יצחק סבאג מרבני יהדות מרוקו בשיחה עם ערוץ 7.

הרב סבאג מספר שרבים מכל העולם מגיעים לבקר את הקהילה היהודית במרוקו, בעיקר בתקופות של 'הילולות' בימי הפטירה של מספר צדיקים שקבורים במרוקו.

"אנחנו קהילה של 1500-1800 חברים", מספר הרב סבאג ואומר שיש עולם חינוכי תורני עשיר. "אשתי היא אחת מהמנהלות בבית הספר", מספר הרב.

הרב ד"ר סבאג מדגיש שבית הדין הרבני מוכר באופן מוחלט ורשמי על ידי הממלכה. "זה המקום היחיד בעולם שזה ככה", מדגיש הרב סבאג, "בית הדין הרבני שייך למשרד המשפטים והפסיקה של בית דין הרבני נחשבת פסיקה בשם המלך. הדיינים הם עובדים מדינה, כמו בישראל". הרב סבאג מספר שכל ענייני הכתובות והגיטין שנכתבים בבתי הדין הרבניים נחשבים מסמכים רשמיים של הממלכה והוא מוסיף שבמרוקו, אפילו דיני ומסמכי הירושה היהודיים מוכרים באופן רשמי לגמרי ע"י השלטונות.

היסטורית ידוע שמלכות מרוקו שמרה על קשר טוב עם הקהילה היהודית, אך האם המצב הזה ממשיך גם היום כשהקהילה כה קטנה? הרב סבאג מבהיר שכן - "מלכות מרוקו, כמו שאמר הרבי מלובביץ ע"ה, זאת 'מלכות של חסד' וכשאני אומר 'מלכות של חסד' ממש 'מלכות של חסד'. עד הנה ברוך ה', המלך טוב ליהודים".

הרב סבאג מספר סיפור מתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר המלך של מרוקו לא רצה לתת את רשימת היהודים במרוקו לאדולף היטלר. "אחד מהדברים שהוא אמר", מספר הרב סבאג, "היה 'אם תרצו לתת להם (ליהודים) טלאי צהוב, אז תוסיפו כמה בשביל משפחת המלוכה'".

את הרב סבאג אנו פוגשים במהלך פגישה עם רבנים נוספים מכל העולם. הרבנים משתפים זה את זה באתגרים השונים עימם הם מתמודדים בקהילותיהם והרב סבאג מספר לנו על האתגרים של הקהילה במרוקו: "מבחינת יהדות מרוקו אנחנו צריכים לחזק את היהדות בפועל, זאת אומרת לחזק את בתי הכנסת ואת בתי הספר ודברים נוספים. זה מאוד נחוץ לנו עכשיו מכיוון שאנחנו מתמעטים, אז נהיה קצת קשה, אבל מתמודדים עם כל זה בעזרת ה'".

בכל העולם מתמודדים היום עם אנטישמיות, מה המצב אצלכם?

"אנטישמיות זה בכל העולם, אבל אצלנו ברוך השם לא הגענו למצבים כאלה. 'עד הנה עזרונו רחמיך ולא עזבונו חסדיך'".