אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

שחקן הכדורגל רובן ראיוס וקבוצת מכבי חיפה יפצו את שחקן בני יהודה לשעבר רפי דהן בסכום של ארבע מיליון שקלים.

זאת, בעקבות התיקול שאירע לפני כחמש שנים במהלך משחק ובו שבר ראיוס את רגלו של דהן, ובכך למעשה הניח את הגולל על קריירת הכדורגל של דהן.

בראיון לערוץ 7 מסביר עורך הדין אורן מעוז, מתמחה בדיני נזיקין, את פסק הדין, אך קובע כבר בראשית דבריו כי קיים הגיון גם בדברי המצדדים וגם בדברי המתנגדים לפסק הדין ולהתערבות של בית משפט בסוגיה ספורטיבית.

"הדעות מאוד חלוקות לגבי פסק הדין הזה, ובצדק. זה משהו תקדימי שלא ראינו כמותו במחוזות שלנו, אבל גם לא ראינו מקרים חמורים מהסוג הזה", אומר עו"ד מעוז המציין את דבריו של שופט המשחק כמכריעים בקבלת ההחלטה בבית המשפט. "עד המפתח היה שי שטרית, שופט המשחק שהיה הכי קרוב לאירוע. הוא מעיד שראה את ראיוס מאיץ את המהירות שלו, כי הוא היה מאוד כעוס במשחק, ופוגע ברפי דהן פגיעה חמורה שהייתה בכוונה. שטרית העריך שראיוס לא התכוון להגיע לתוצאה כזו, אבל הפגיעה הייתה מכוונת".

לדברי מעוז כמי שמייצג תובעים היה הוא נוקט בדיוק באותה דרך בה נקטו פרקליטיו של דהן. בהקשר זה הוא מזכיר כי לבד מהפגיעה עצמה לקחו השופטים בחשבון גם את קטיעת הקריירה הספורטיבית של דהן.

עם זאת "סביר להניח שיוגש ערעור לעליון ואין לדעת מה יהיה שם. יש הרבה קולות שאומרים שההתערבות לא לגיטימית ולא רוצים התערבות כזו בספורט. מדובר במשחק עם הרבה אמוציות ולא יודעים איפה עובר הגבול". מתנגדי פסיקת בית המשפט מזכירים את קיומו של הטריבונל המשפטי של ההתאחדות לכדורגל, אך מעוז מזכיר בדבריו כי הענישה בטריבונל זה נמוכה מאוד, וראיה לכך מקרה ראיוס עצמו שעל אף חומרתו של המקרה, חומרה כמעט חסרת תקדים בכדורגל הישראלי, הסתפקו שם בהרחקה לשישה משחקים.

האם סביר להעניש בסכום כזה רק בגלל התוצאה, שבירת רגלו של דהן? הרי היתקלויות, כולל כאלה שנעשו מתוך זעם ובכוונה, מתרחשות כל העת בספורט? עו"ד מעוז מסכים כי אכן יש מקום לשאול את השאלה הזו וכי אכן מדובר בהכרעת דין שמגיעה בעקבות החבילה השלמה של תוצאות האירוע והמניעים לו.