תיבת פנדורה ושמה סדאם חוסיין

בצל ההתפרעות והפריצה של ההמונים בעיראק לשגרירות ארה"ב מזכיר הפרשן נעם בנעט את האיש החזק במדינה שהוצא להורג לפני 13 שנים.

נעם בנעט , ג' בטבת תש"פ

סדאם חוסיין
סדאם חוסיין
צילום: reuters

אתמול לפני 13 שנים - ה-30 בדצמבר 2006, הוצא צַדָאם חֻסֵין להורג בתלייה. זה קרה כשנתיים אחרי שנתפס ע"י צבא ארה"ב.

צַדָאם חֻסֵין, כמו אחרים ממנהיגי ערב בני דורו, ראה את עצמו לא רק כמנהיגה של הרפובליקה העיראקית, אלא כמנהיג העולם הערבי כולו - בטח בשנות ה-70 - עם מותו של המנהיג הרשמי, גמאל עבד א-נאצר בסוף 1970.

"הקצב מבגדאד" אמנם עלה על כס הנשיאות רק בשנת 1979 אך הוא כבר היה האיש החזק במדינה עשור לפני כן ומשך בחוטים למדיניות עיראק הבעת'יסטית (של מפלגת הבעת').

יש לזכור כי צַדָאם חֻסֵין הנהיג את מפלגת הבעת', ממש כמו אסד הבן ואסד האב - כלומר המדיניות הרשמית שלו כללה אחדות ערבית חילונית וסוציאליסטית.

בימיו עיראק חוותה שלוש מלחמות קשות:

האחת, בשנים 1980-1988 נגד השכנה, הרפובליקה האסלאמית של איראן בהנהגת אַיַתֹאלַלה רוֹחאלַלה חֹ'מֵינִי. ערבי מול פרסי, חילוני מול חכם הלכה, סוני נגד שיעי, מאבק על שטח, מאבק על מים, מאבק על הגמוניה - חֹ'מֵינִי נגד צדאם.

השנייה, כשפלש צבא עיראק באוגוסט 1990 לכווית. רק קואליציית מדינות בראשות ארה"ב של ג'ורג' בוש האב - שכללה מדינות ערביות ובראשן מצרים - הצליחה להוציא את העיראקים מכווית והגבילה מאוד את צדאם, אך לא הפילה את שלטונו.

השלישית, אחרי הפלישה הפיגוע התאומים, והפלישה האמריקנית לאפגניסטן - ב-2003 כשנשיא ארה"ב הוא שוב ג'ורג' בוש לעיראק, אך הפעם בנו. הפעם הבן סיים את מה שאביו לא הצליח - הפלת שלטון צַדָאם.

רק שבוש הבן לא הבין כי עיראק היא תיבת פנדורה ולמכסה שלה קראו צַדָאם חֻסֵין.

אגב, הקריקטורה - כמו הקודמת של טוען קרלוס לטוף הברזילאי-לבנוני, המוכר לנו כפעיל BDS, הידוע בעוינות שלו למדינת ישראל ולמדיניותהּ - אך בהקשר שלנו - מתנגד גדול לארה"ב ולמדיניותה בעיראק בימי בוש. בקריקטורה עצמה אנחנו רואים כי המוציא להורג (שהיה עיראקי) נראה עם דגל ארה"ב שמזכיר לי את הכובע של ה'קוּ קְלוּקְס קְלָאן' (KKK) האמריקני שתמכו בעליונות הגזע הלבן, בגזענות, בהומופוביה ובאנטישמיות. כמו כן - בנבואה מסוימת של לטוף - מרגע ששצדאם הוצא להורג - הרימון שהוא עיראק התפוצץ.

עיראק של היום מתמודדת עם מהומות ואפילו תקיפה של השגרירות האמריקנית. עיראק של אחרי צדאם עברה תהפוכות. מתקפות טרור של אלקאעדה, שלטון חלקי של דאע"ש, ועכשיו מהומות וחוסר יציבות שלטונית.

יש שיגידו איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא - שידע להנהיג את מדינתו.

-----------

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת 'חלון למזרח התיכון המתחדש'. אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בפייסבוק או באינסטגרם