במבט נשי
במבט נשיצילום: שמעון כהן

מישל כהן-פרבר, יו"ר ומייסדת עמותת הדרן המעודדת לימוד גמרא לנשים, נערכת לסיום הש"ס לנשים שיתקיים ביום ראשון הקרוב לאחר שבע שנים וחצי בהן היא מלמדת בביתה את הדף היומי לקבוצת נשים קבועה.

"התחלנו לפני כשבע שנים", מספרת כהן-פרבר ומוסיפה: "יש לי גם פודקאסט (בלימודי תלמוד) שמקשיבים לו ברחבי העולם, גם גברים. יש עוד קבוצות נשים שלומדות את הדף היומי ביחד, גם בחו"ל. זו תופעה שמתחילה להתקדם ובמיוחד לקראת הסיום מצטרפות נשים נוספות למעגל הלומדות גמרא".

כהן-פרבר נזהרת מלהעריך את מספרן של הלומדות, אך היא משערת שמדובר ב-500 עד 1000 נשים.

על חשיבות לימוד הגמרא, הן לגברים והן לנשים, היא אומרת: "הגמרא היא ספר שמחזיק מעשיר ומחזק ונותן רקע לדת שלנו. למי שקשה ללמוד גמרא, לדעתי זה בגלל שלא מלמדים בצורה נכונה. יש הרבה שמרגישים שזה לא רלוונטי, אבל כיום יש הרבה אפיקים שמקלים והופכים את הגמרא לנגישה. יש בגמרא הרבה עניינים רלוונטיים, מדובר בעניינים יומיומיים, מדברים על מנהיגות טובה, על הקשבה הדדית, על דרך נכונה לויכוח מנומס, על כך שגם צעירים יכולים להביע עמדה".

"יש דעות שונות ומגוונות, וכשמסתכלים מסביב רואים דעות רבות ומגוונות, וזה הספר שנותן מקום לכל הגיוון, כולל על השאלה אם נכון וכדאי לתת לנשים ללמוד גמרא או לא".

על ייחודיות לימודן של נשים בעולם התלמוד אומרת פרבר-כהן כי מדובר ברגישות מיוחדת לפן הנשי של הסוגיות הנלמדות. דוגמא לכך היא מוצאת בפרשת סוטה: "יש לנו רגישות לצד הנשי בספר. כשרואים את הסוטה ומה שהיא צריכה לעבור, ומה היא מרגישה. מדברים על איך האישה הזו עוברת את מה שעובר עליה וניסינו להיכנס לראש שלה. חשבנו שאולי כל עניין הסוטה נועד להזהיר, כי הרי הבעל צריך לפרסם ברבים, להודיע שהוא מקנא לה, הוא צריך ללכת יחד איתה לבית המקדש. כל זה מראה שזו דרך למנוע את המצב הזה. המטרה היא להזהיר את הנשים משיח מיותר עם גברים ולעורר בכך את קנאת בעלה, וגם להזהיר את הגברים מלקנא לאשתו בגלל שהיא מדברת עם גבר כי גם הוא לא רוצה להגיע למצב הזה".

"תוך כדי חשיבה על הדברים אנחנו מסתכלות על הנשים והמקום שניתן להן. יש מי שרואה את הנשים כנחותות וחלשות אבל מתברר מלימוד הגמרא שהיו בעלות כוח, היו למדניות והיו שידעו להגן על עצמן, ואלה שלא, זוכות להגנה של הגמרא שדורשת מהחברה להגן עליהן".

כהן-פרבר מציינת כי לימוד הגמרא מגיע גם לנשות המגזר החרדי ועדויות רבות לכך מצטברות אצלה. גם באירוע סיום הש"ס המתוכנן להתקיים ביום ראשון בבנייני האומה צפויות להשתתף גם נשים חרדיות. "יש כיוון בעולם החרדי שנשים מתחילות להתעסק בלימוד גמרא".

להערכתה באירוע הסיום צפויות להשתתף כ-3000 נשים, "לא כולן סיימו את הש"ס, אבל מדובר בנשים שחושבות שלימוד הגמרא חשוב לנשים. אנחנו מפיצות את הבשורה שגמרא שייכת לנשים שהגמרא נגישה לנשים. הקמנו תכנית 'אמצי דף' וכל אישה שנרשמת לוקחת דף שאותו היא מקבלת על עצמה ללמוד עד יום ראשון, ומתוך 2711 דפי הגמרא נותרו 56 בלבד. אני ממליצה לכל מי שמעוניינת לקחת דף לקראת הסיום ביום ראשון".