חיילים במהלך אימון
חיילים במהלך אימון צילום: דובר צה"ל

צה"ל הודיע היום (רביעי) על הקמה של יחידה חדשה - "היחידה הרב ממדית".

במסגרת הקמתה של היחידה יחל הצבא בגיוס צוותי לוחמים ראשונים מהמערך הלוחם של חיל רגלים, יחידות מיוחדות, שריון, הנדסה ומודיעין וכן צוותים מחיל האוויר.

מצה"ל נמסר כי תפקידה של היחידה יהיה איתור, חשיפה והשמדת כוחות אוייב. לדברי הצבא, היחידה תפעל לפי דפוסי לחימה רב ממדיים שמאפיינים את שדה הקרב העתידי, עם אמצעי לחימה מתוחכמים וחדשים ותהיה כפופה לאוגדה 98 שבפיקוד מרכז.

היחידה החדשנית, בפיקודו של סגן אלוף ע', היא חסרת תקדים בצה"ל ותהליך ההקמה שלה אינו נשען על מודל קיים.

ההכנות להקמתה נמשכו כשנה במטרה שהיא תממש "את תפיסת הפעולה של הצבא לעשור הקרוב - לפגוע באויב בזמן קצר ולשלול ממנו את יכולותיו", נמסר מצה"ל.

בשורות היחידה אפשר יהיה למצוא לוחמים מהגדס"רים השונים - צנחנים, גולני ונח"ל, לצד כוחות מפלס"ר שריון, יחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם, לוחמי עוקץ ודובדבן, טייסים ואנשי מטה מחיל האוויר. כל אלה יצטרפו לגרעין המטה והמפקדה של היחידה שכבר הפכו לחלק מאוגדה 98, שתהיה בית הגידול שלה.

ייעוד נוסף של היחידה הוא לפתח ידע שישפיע גם על מבנה וארגון של גופים נוספים בצבא ויוביל תהליכי למידה ושינוי, הכול תוך מקסום היכולות המטכ"ליות שלה.

בצה"ל אומרים כי "התפיסה הייחודית מאחורי היחידה היא המרכיב המרכזי בה - הכוונה היא לגבש את הכוח בהדרגה מתוך תפיסה רב זרועית ורב ממדית, לחשל את הלוחמים יחד, ולבנות אותם מתוך חיים משותפים של כוח אחוד ממגוון יחידות, גם בשגרה וגם בחירום".

בפני הרמטכ"ל אביב כוכבי עומדות 10 משימות שהוא מוביל באופן אישי כחלק מהתר"ש, היחידה נבחרה להיות אחת מהן כי לראייתו היא מובילה לחדשנות ארגונית. היחידה תעבוד במקביל למספר מהלכים ארגוניים אחרים שתוכננו לאחרונה במסגרת התר"ש, כמו מנהלת המטרות המטכ"לית וחטיבת השילוח, שמפתחת שיטות לחימה רב זרועיות בעזרת תהליכים אקדמיים ותעשיתיים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו