המכון לרפואה משפטית אבו כביר
המכון לרפואה משפטית אבו כביר צילום: פלאש 90

מחלוקת כספית שהתעוררה בין המכון לרפואה משפטית לבין המשטרה מאיימת על יכולתה של המשטרה לנהל חקירות רגישות, כך דווח הבוקר (חמישי) בעיתון "ידיעות אחרונות".

המחלוקת התעוררה לאחר שבמכון, הכפוף למשרד הבריאות, ביקשו לשנות את התעריף שמשלמת המשטרה עבור השירותים שמעניק לה המכון.

עד היום נהגה המשטרה להעביר למכון סכום של 2.3 מיליון שקלים בשנה עבור השירותים שהוא מספק לה, אולם כעת דורשים במכון לתמחר בנפרד כל שירות, דבר שיביא לייקור משמעותי של הסכום הכולל.

במכתב ששיגר פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות - המשרד שאחראי על המכון לרפואה משפטית - למשרד לביטחון פנים ולמשטרה הוא הסביר כי עלויות הבדיקות שמתבצעות במכון עלו דרמטית בשנים האחרונות.

"הפער התקציבי נובע בעיקר מהשתכללות הטכנולוגיות והכנסת כלים מדעיים חדשים (בדיקות דימות, בדיקות דנ"א, בדיקות היסטולוגיות) שהובילו לגידול משמעותי בהוצאות המכון", כתב גרוטו. "לכך יש להוסיף שינויים הכרחיים שבוצעו בהיבטים המקצועיים שהביאו את המכון לרמה המקצועית הנדרשת כיום בעולם החופשי".

במכתב מצוינים השירותים שייגבו עבורם סכומי כסף: "מתן חוות דעת על פי מסמכים רפואיים יותנה בהסדר תשלום מראש; תמחור יבוצע לפי שעות עבודה של המומחה בתיק בהתאם למחירון משרד הבריאות; פתיחת תיקים מן העבר ובדיקות ביולוגיות יבוצעו בכפוף למספר הבדיקות המבוקשות; ביצוע בדיקות בטכנולוגיות ייחודיות חדישות יחויב בתשלום".

במכון מבקשים עוד, "כל ייעוץ חיצוני שיידרש לצורך גיבוש חוות דעת, כגון ייעוץ סטטיסטי, ייעוץ היסטולוגי, פענוח CT וייעוץ עם אנשי מקצוע נוספים, יבוצע בכפוף להסדרת תשלום מראש אל מול הצעת מחיר שתתקבל מנותן השירות החיצוני".

בעקבות הדרישה הוציא נצ"מ ודים גורדון ממחלקת המשאבים של המשטרה מכתב בו הוא מזהיר כי מדובר בפער כספי של 10 מיליון שקל, וכי "המשמעויות של הפסקת השירותים הקבועים בחוק הינן חוסר יכולת לדעת מהי סיבת המוות או סוג הכלי ששימש לרצח; חוסר יכולת לקשור בין כלי הרצח לגופה, דבר שיוביל לאי־העמדה לדין ושחרור מבצעי העבירה; אם לא תינתן חוות דעת בתיק חקירה, הדבר יוביל לירידה במספר כתבי האישום המוגשים על ידי המשטרה; אי־ביצוע בדיקות חיים (תקיפה מינית) יוביל לירידה במספר כתבי האישום".

במשטרה עירבו את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ששיגר מכתב למשרד הבריאות בו כתב: "לא ייתכן שיתקבלו החלטות חד־צדדיות שמשמעותן פגיעה ביכולת המשטרה להביא להרשעת עברייני מין ואלימות ולפענח מקרי רצח ועיכוב בשחרור גופות לקבורה. מדובר בסוגיה תקציבית שיש לפתור במהירות האפשרית".

גורם במשרד הבריאות טען מנגד, "במשך שנים המשטרה קיבלה שירותים ולא שילמה עליהם, למרות שהיו דרישות מפורשות. המשרד לא הפסיק את מתן השירותים בגלל חשיבותם. המשטרה נדרשת לשלם את עלות השירותים או לפחות להסדיר את הנושא בשיח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו