מרכז הבית היהודי
מרכז הבית היהודי צילום: גילי יערי, פלאש 90

לראשונה בחיי הוצאתי כסף על עניין פוליטי נטו. 18 ₪ עלתה לי ההתפקדות לקריאה העממית לפריימריז לתנועה הדתית לאומית.

אני לא חסיד גדול מאוד של פוליטיקה דתית ומרגיש די בנוח עם טיפוסים שונים, שאינם חובשי כיפה סרוגה ואפילו אם אינם חובשים כיפה כלל. החינוך הכלל ישראלי שקיבלתי חזק מעניין מפלגתי כלשהו, ובכל זאת התפקדתי.

יצא לי לשוחח עם צעירים רבים ולשאול אותם איך הם מגדירים את הזהות הדתית לאומית. מסתבר שבהגדרת הזהות היסודית ביותר, אנחנו לא עוברים את המבחן.

בדרך כלל אני שומע שבלונות של שילוב תורה עם עבודה (שמתאים לחלק גדול בעולם החרדי) או לאהוב את המדינה (שלא ברור מה זה אומר בדיוק ומה ההבדל בין זה ובין רגש פטריוטי של כל אדם סביר למדינתו) או פשוט לחיות בארץ (ולפי זה אחמד טיבי נחשב כמובן לציוני).

טשטוש הזהות מחליש את יכולתנו להבין את התפקיד היחודי של הציונות הדתית ומכאן נגזרת חולשה בהגדרת החזון ובהבנת השליחות.

התפקדתי כי אני מבין שיש צורך לעם ישראל בעמוד שידרה איתן. עמוד שידרה שבתוכו כמובן מח העצם שמעביר את הפקודות מהמוח לכל האיברים והוא גם שומר על יציבה נכונה ועל זקיפות קומה.

אנחנו כמו אותו עמוד שידרה ולכן קשה לאפיין אותנו. יש לנו עניין בחיים ואנחנו נוכחים בכל פינה במדינת ישראל ובמבט ראשון - באמת מה ההבדל בינינו ובין ליכודניק ממוצע? הרי כולנו עוסקים בחיים עצמם, רק שלנו יש גם כיפה. אז אולי אפשר להתבולל במפלגה לאומית ולהפסיק עם השתדלנות הדתית המביכה שלנו?

אבל זו טעות מסוכנת. קיום ללא מהות הוא קיום בסימן שאלה גדול. מדינת ישראל לא יכולה לחיות רק על מנוע כלכלי קיומי. אם אין מעבר של האיכויות המוחיות, של התורה הגדולה הנלמדת בבתי המדרש אל החיים עצמם – נשקפת סכנה לקיומו של עם ישראל. יש לנו שליחות ואנחנו לא יכולים להתחמק ממנה. אסור לנו לישון בירכתי הספינה, כי יכול להיות שהסער הזה כולו בגללנו.

יש לנו עוד דרך ארוכה לברר מי אנחנו כיום ומה תפקידנו ואני בהחלט מקווה שיקום מנהיג שידע להציע תפיסת עולם רלונטית עבורנו, אבל עד שכל זה יקרה, אנחנו צריכים לדאוג להיות קיימים כציבור. ומה לעשות? הפוליטיקה היא הבסיס הקיומי הזה וכדי שזה יקרה כפי הנראה אין טוב יותר מלערוך פריימריז וכדי שזה יקרה אין מנוס מלשלם ח"י שקלים ולהתפקד.