רוצים בחירות. מזרח ירושלים
רוצים בחירות. מזרח ירושלים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארגוני המאבק הפלסטיניים מצדדים בהפיכת סוגיית קיום הבחירות בירושלים המזרחית לעימות מדיני ועממי עם "הכיבוש" כדי לכפות עליו את קיומן.

הרשות הפלסטינית קיבלה החלטה על עריכת בחירות כוללות לפרלמנט ולנשיאות בשטחי איו"ש ורצועת עזה והיא העבירה בקשה לישראל לאישור עריכתן בשטח ירושלים שהיה נתון ב-1967 בשלטון ירדן. כידוע חלק מאזור זה סופח רשמית לישראל וצורף לשטח המוניציפלי של ירושלים.

עבדאללה אבו סמהדנא, מראשי תנועת 'פתח' ברצועת עזה, אומר כי הפלסטינים מתכוונים לערוך את הבחירות "בלב העיר הקדושה" למרות הניסיון של ישראל למנוע את הבחירות במזרח ירושלים.

עבד אל-עלים דענא, חבר הוועדה המרכזית של החזית העממית, ציין כי התגובה לסירובה של ישראל לקיים את הבחירות במזרח ירושלים תהיה מאבק. לדבריו, ל"כיבוש" אין קיום היסטורי על אדמת פלסטין שכן "אנו בעלי הזכות המקוריים".

חמאס קראה לא מכבר ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) לפרסם צו נשיאותי המורה על עריכת הבחירות גם ללא אישור משלטונות ישראל על קיום הבחירות בירושלים המזרחית.

במסיבת עיתונאים בעזה אמר סלאח אל-ברדוויל מראשי חמאס, כי אל-קודס (ירושלים) היא קו אדום, ולכן חובה להפוך את סוגית הבחירות בה לעימות עם "הכיבוש".