הרב מנחם הכהן: ''נר אחד מאיר באפלה שברומניה''

הרב מנחם הכהן קיבל אזרחות כבוד מנשיא רומניה. שוחחנו איתו על הטקס, על האנטישמיות באירופה ועל הבחירות בישראל.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בטבת תש"פ

הרב מנחם הכהן קיבל אזרחות כבוד מממשלת רומניה. שוחחנו איתו בערוץ 7 על יחסו לממשל הרומני, על התגברות תופעת האנטישמיות באירופה וכחבר כנסת לשעבר גם על המציאות הפוליטית המורכבת בישראל.

"רומניה עשתה דבר גדול מאוד כשנתנה למאות אלפי יהודים לעלות לארץ. בשנים מאוחרות יותר הכירה בשואת יהודי רומניה. כל זה יחד מתחבר לדבר גדול מאוד ואני רואה זכות כשזכיתי להיות שליח לכך".

על הטקס מספר הרב הכהן ומתאר את ההתכנסות בבית הכנסת של כל צמרת הממשל הרומני כולל הנשיא, ראש הממשלה, נשיא הפרלמנט, השרים והסגל הדיפלומטי. "הדברים השמיע שם נשיא רומניה נגד אנטישמיות הם דברים היסטוריים שלא היה כדוגמתם".

הרב הכהן מספר כי חשוב היה לו לשאת באירוע דברים בעברית שנפתחו באיזכור השיר 'באנו חושך לגרש' והדימוי לתפקידו שלו לגרש את החושך ברומניה ואת זאת גם בהדלקת נר אחד וכבר אין יותר חושך. גם היום, הוא מספר, יש אנטישמיות ושנאת יהודים ברומניה וככל הנוראה התופעה תימשך גם בעתיד, אבל "עצם העובדה שראשי המדינה, מכל המפלגות, כולם מכירים בצורך להילחם באנטישמיות זה כבבר הישג גדול וגירוש החושך".

הרב הכהן מספר על יהודי אחד החבר בפרלמנט ומייצג את יהודי המדינה והעביר כבר חמישה חוקים שאחד מהם הוא ההכרה של רומניה בשואת יהודי רומניה. חוק נוסף הוא קבלת שפת האידיש כחלק מהתרבות של רומניה, "זו מהפיכה בתפיסת העולם", אומר הרב הכהן המביע תקווה שמדינות נוספות ילכו בעקבות רומניה. "רומניה מהבחינה הזו היא חלוצה".

"אי אפשר להתעלם מהעובדה שחלק מהאנטישמיות בעולם נישאת בידי מוסלמים. זה תוצאה של הסכסוך הישראלי פלשתינאי. אי אפשר להתעלם מזה. בגרמניה רוב הופעות האנטישמיות היום הן על ידי מוסלמים. כך באמריקה ובאנגליה", אומר הרב הכהן הסבור כי התופעה תימשך "עד שלא נמצא דרך פוליטית ולא דתית" ומוסיף הערה ולפיה "מי שהופך את הסכסוך הישראלי פלשתינאי לסכסוך דתי עושה עוול גם לדת וגם למדיניות. סכסוך פוליטי אפשר למנוע עם התפשרויות של שני הצדדים".

בדבריו מציין הרב הכהן כי אין לקבוע שסיום הסכסוך יביא לתום האנטישמיות שכן מדובר בתופעה הנמשכת עוד מימי שנאת עשיו ליעקב. "פעם האנטישמיות היא חיזבאללה, פעם היא משהו אחר ובכל דור ודור האנטישמיות מתגלית ואנחנו צריכים להיאבק בה בכל הדרכים".

עם זאת, אומר הרב הכהן, "אסור לנו לשכוח שכל אדם נברא בצלם אלוהים ואסור לנו להפוך לשונאי כל העולם. סבלנו מספיק בכלל שהפכו אותנו לאויבי האנושות ואנחנו לא אויבי האנושות. חייבים לאהוב כל אדם שנברא בצלם".

על יהדות רומניה אומר הרב הכהן כי יהדות זו כולה נמצא בישראל למעט מעט שנותרו כשומרי גחלת. "היום יש יותר בתי כנסת משופצים ברומניה מאשר מספר היהודים".

על הסערה הפוליטית שישראל בעיצומה אומר הרב הכהן כי לא היה רוצה לעקוב אחר המתרחש, אך אין לו ברירה ולנוכח המצב הוא לא ישן בלילה. "הייתי חבר כנסת והייתי גאה בכך. היום אני מתבייש להגיד שהייתי חבר כנסת. כל התככים והלשון המזוהמת מאוד מטרידים אותי. אני לא יודע איזו מדינה אנחנו משאירים לילדים שלנו".

על דברי נשיא המדינה ולפיהם צריך לעזור לעם לבחור נכון, מזכיר הרב הכהן את דבריו של הרב עובדיה יוסף כשתיאר את המציאות כעדר הנוהה אחר עיזה עיוורת, כלשונו. "זה בדיוק מה שקורה אצלנו. אסור לשכוח שמטמטמים לנו את הראש בהישגים שלא היו ולא נבראו ועם הבטחות שמיליארדים יתגלגלו ברחובות כשאין כסף לחינוך ולבריאות והכול מקוצץ".