לחץ כבד על הרב רפי פרץ: פריימריז פתוחים לרשימה

לאור מחיקת המפלגה הציונית-דתית בסקרי המנדטים, גובר הלחץ על יו"ר הבית היהודי להסכים לפריימריז שיקבעו את הרשימה לכנסת.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בטבת תש"פ

לחץ כבד על הרב רפי פרץ: פריימריז פתוחים לרשימה-ערוץ 7
שר החינוך רפי פרץ
צילום: קובי ריכטר/TPS

סקרי המנדטים שפורסמו הערב (חמישי) בשלושת ערוצי הטלוויזיה והציגו תמונה עגומה באשר לרשימת הציונות הדתית בכנסת הבאה, גרמו לתסיסה בקרב פעילים מרכזיים במפלגת הבית היהודי.

בשעות האחרונות גובר הלחץ המופעל על יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ להסכים לעריכת פריימריז שיקבעו את רשימת הציונות הדתית לכנסת, בתקווה שמהלך כזה יחדש את האמון של המצביעים במפלגה הדתית.

לפי שעה מסרב הרב פרץ להסכים בטענה שהזמן הקצר שנותר עד לסגירת הרשימות לא מאפשר קיום פריימריז.

פעילים ששוחחו עם ערוץ 7 טענו כי ההתנגדות של הרב פרץ נובעת מחשש שהוא עצמו לא יצליח להתברג בצמרת הרשימה הדתית לאור מצבו הקשה בדעת הקהל.

גם מנכ''ל הבית היהודי ניר אורבך מתנגד לפריימריז, וטען בשיחה עם ערוץ 7 כי ''כל מיני רעיונות כמו איחוד מרכזים ופריימריז פתוחים הם מאוד נחמדים ונשמעים טוב אבל בסופו של דבר אנחנו נמצאים בשעת חירום של המדינה ושל המפלגות. אנחנו מתנהלים כמו בשעת חירום".

נציין כי מסקר חדשות 13 שפורסם הערב עולה כי אם הבחירות היו נערכות היום, כחול לבן הייתה מקבלת 36 מנדטים ואילו הליכוד הייתה מקבלת 34 מנדטים. הרשימה המשותפת הייתה מקבלת 13 מנדטים, הימין החדש – 8 מנדטים, ואילו יהדות התורה וש"ס היו מקבלות 7 מנדטים כל אחת.

ישראל ביתנו הייתה מקבלת 6 מנדטים, העבודה-גשר הייתה מקבלת 5 מנדטים והמחנה הדמוקרטי היה מקבל 4 מנדטים בלבד. רשימת איחוד מפלגות הימין לא עוברת את אחוז החסימה. לגוש הימין יש בסקר 56 מנדטים ולגוש השמאל 45 מנדטים ולערבים - 13 מנדטים. ישראל ביתנו עם 6.

גם בסקר ''כאן חדשות'' שפורסם בערוץ כאן 11, איחוד מפלגות הימין ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה. בסקר חדשות 12 יש ארבעה מנדטים בלבד לאיחוד המפלגות הימין, אך רק אם יכלול את הבית היהודי, עוצמה יהודית והאיחוד הלאומי.