רכבו השרוף של קאסם סולימאני Reuters / Anadolu Agency

מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן, קאסם סולימאני, חוסל הלילה (שישי) בתקיפה שביצע מל"ט אמריקני בנמל התעופה הבינלאומי בבגדד, בירת עיראק. כך אישרו בפנטגון.

לפי ההודעה, הפעולה בוצעה בפקודתו של הנשיא דונלד טראמפ ומטרתה הייתה להרתיע את איראן מפני תוכניות התקפיות עתידיות שלה.

במשמרות המהפכה אישרו גם הם את דבר חיסולו של סולימאני.

כוח קודס, שעליו פיקד סולימאני, משמש הזרוע הביצועית של משמרות המהפכה של איראן מחוץ למדינה, והוא כפוף ישירות למנהיג הרוחני והפוליטי העליון, האייתולה עלי חמינאי. מוקד הפעילות העיקרי של כוח קודס הוא הענקת סיוע לארגוני טרור באמצעות מתן מענקים כספיים או סיוע כלכלי אחר, הכוונה מקצועית, אספקת כלי נשק, תחמושת ואמצעי לחימה, והעברת אימונים.

גורם אמריקני בכיר אמר לעיתון "ניוזוויק" כי בנוסף לסולימאני, חוסל בתקיפה גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס.

דובר המיליציות השיעיות בעיראק אמר כי "הישראלים והאמריקנים" אחראיים לתקיפה.

בישראל הועלתה רמת הדריכות בעקבות חיסולו של סולימאני והוחלט לסגור את אתר החרמון למבקרים.

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הערכת המצב הוחלט כי אתר החרמון לא ייפתח היום למבקרים. אין הנחיות נוספות לתושבי הגולן והאזור והשגרה נמשכת".

מוקדם יותר דווח כי ארבע רקטות פגעו בבסיס צבאי סמוך לשדה התעופה.

בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המזוהה עם חיזבאללה, דווח כי מדובר בהפצצה שביצעו מסוקים אמריקניים וכי מוחמד רזא אל-ג'אברי, בכיר במיליציות השיעיות הנתמכות על ידי איראן, חוסל בתקיפה.

גורמים במיליציות אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס שחמישה מאנשיהם חוסלו בתקיפה אווירית וכי עוד "שני אורחים" נהרגו בתקיפה.

כלי תקשורת בעיראק דיווחו כי אזעקות הופעלו בשדה שנסגר בעקבות התקרית. עוד דווח כי הרקטות פגעו בחלקו האחורי של הבסיס.

התקרית מגיעה על רקע המתיחות בין ארצות הברית לאיראן בימים האחרונים. כזכור, ביום ראשון תקף צבא ארה"ב חמש עמדות של המיליציה הפרו-איראנית "גדודי חיזבאללה עיראק". יומיים לאחר מכן, ביום שלישי, פרצו מפגינים למתחם שגרירות ארה"ב בבגדד וזרעו הרס במקום.

נשיא ארצות הברית דונלד האשים טראמפ את איראן באחריות למהומות בשגרירות ואף הזהיר כי "הם ישלמו מחיר גדול מאוד". עם זאת, לאחר מכן הוא אמר כי הוא מקווה שלא תפרוץ מלחמה בין ארה"ב לאיראן. "אני לא חושב שזה יהיה רעיון טוב עבור איראן ... אני אוהב שלום ... אני לא רואה את זה קורה", אמר טראמפ לכתבים בפלורידה.