מחאת נהגי המוניות מול ביתו של סמוטריץ'
מחאת נהגי המוניות מול ביתו של סמוטריץ' צילום: הלל מאיר - TPS

קומץ נהגי מוניות צעקו וקיללו מול הבית שלי, המשך למאות הודעות ואיומים מכוערים שאני מקבל בימים האחרונים.

חברים, אתם כנראה לא מכירים אותי. מכבד את זכותכם הדמוקרטית למחות (יצאתי אפילו לדבר איתכם), אבל לא תזיזו אותי מעמדתי בקללות ואיומים. אני עושה את מה שטוב לאזרחי ישראל, מוריד את יוקר המחיה, ועושה סדר בענף שעד כה כולם חששו להתעסק איתו - כמו בענפים אחרים שחזקים במרכזי המפלגות ומהלכים אימים על פוליטיקאים.

הרפורמה יצרה תעריפים פשוטים, שקופים, והגונים, שיאפשרו לנהגי המוניות להתפרנס בכבוד אבל לא יעשקו את הציבור. כל עוד השוק לא פתוח לתחרות והמחירים מפוקחים, מחובתי לוודא שהתעריפים הגונים.

אין שום סיבה בעולם שאזרחי ישראל ישלמו על נסיעה מנתניה לירושלים כשהתנועה זורמת חופשי 450 ש"ח, או 270 ש"ח מתנב"ג לירושלים, או 750 ש"ח מבית שאן לירושלים. בשנת תש"פ אין שום סיבה בעולם שתשלמו תוספת על הנוסע השלישי והלאה או 5 ש"ח על מזוודה.

אין שום היגיון בתעריפים שבנויים כך שהם יוצרים תמריץ לנהגים לבצע רק נסיעות כלכליות ולא נסיעות שהציבור צריך (מי כאן לא ניסה להזמין מונית ונתקל בסירוב בתירוצים שונים כי התברר שמדובר בנסיעה במסלול לא כדאי לנהג לפי שיטת החישוב המעוותת הישנה...).

עשרות נהגי מונים הפגינו מול ביתו של סמוטריץ' בקדומים הלל מאיר/TPS

אז יצרנו תעריף פשוט והגיוני שמבוסס על תשלום ראשוני קבוע (10.5 ש"ח) וסכום קבוע לכל קילומטר ולכל דקת נסיעה (1.7 ש"ח בתעריף יום, תוספת לתעריף לילה, ועוד תוספת לתעריף לילות סופ"ש).

התעריף החדש פשוט ומובן לנוסע ולנהג, הוא מתבסס על תחשיב מרכיבי עלויות ורווח הגיוניים של הנהגים ומשקף, כאמור, מרחק וזמן של הנסיעה.

מדובר בהחלטה שהיא תוצר של עבודת מטה מקצועית שבוצעה במשך למעלה משנה, תוך הידברות והסכמות עם הגוף היציג של הנהגים. הטענה על הפחתה של 30% בהכנסות הנהגים היא מניפולציה לא אמיתית של מנהיגי המאבק, שמפחידים את הנהגים וגוררים אותם למחאה מיותרת.

כמובן, נעקוב מקרוב אחרי התעריפים החדשים ובמידה ויתברר שטעינו לא נהסס לתקן. לסיכום: אני עובד אצל אזרחי ישראל ולא נרתע מקבוצות לחץ חזקות, ולעיתים גם אלימות. אני קורא למשטרת ישראל למנוע את חסימות הכבישים שמתכננים מובילי המאבק, בכדי למנוע פגיעה באזרחי ישראל.

מחוץ לבית שלי אתם מוזמנים בשמחה להפגין כמה שאתם רוצים. ברוך השם אנחנו חיים בדמוקרטיה וזו זכותכם המלאה. אמשיך בעזרת השם לפעול ללא מורא ולפי השקפתי המקצועית לטובת אזרחי ישראל, גם אם יהיה לזה מחיר אישי. אם אתם חושבים שאני טועה נסו לשכנע אותי. בצעקות ואיומים לא תשנו את עמדתי.