מנכ"ל פורום המזרח התיכון:
סולימאני היה המחבל הראשי של איראן, אני במקומם לא הייתי מגיב

מנכ''ל פורום המזרח התיכון גרג רומן לערוץ 7: "לא כדאי לאיראנים להגיב על החיסול, זה יזמין תגובה חריפה עוד יותר מארצות הברית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' בטבת תש"פ

מנכ''ל פורום המזרח התיכון, גרג רומן, מתייחס בערוץ 7 למתיחות בין ארצות הברית לאיראן שהגיעה לשיא חדש עם חיסולו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס.

הופתעת מהחיסול הדרמטי שנעשה בהוראה ישירה של טראמפ?

''לא כל כך הופתעתי מההחלטה של טראמפ לחסל את סולימאני, זה המחבל הראשי של איראן במשך 22 שנים, בעיקר מחוץ לאיראן, שהיה אחראי על נפילות ועל הרוגים של אלפי אמריקנים וגם אנשים שהיו בלחימה איתנו בעיראק. סוף סוף הגיע נשיא שנתן למפקד הכוח למות''.

שמענו את הזעם של מנהיגי איראן, רוחאני וחמינאי, ואת ההבטחה שלהם לנקום. האם אנחנו צריכים לצפות לתגובה קשה מצידם?

"העניין של האיראנים לנקום על חיסול סולימאני זו החלטה דו צדדית, אם יעשו נקמה שתשפיע על פעילות אמריקה באזור. יותר כדאי להם לא להילחם נגד האינטרס האמריקני כי עכשיו טראמפ, אם הוא מוכן להרוג את האלוף הראשי, אם האיראנים יעשו משהו יותר חמור מלהרוג אמריקני אחד... נגיד לפגוע באיזו ספינת קרב אמריקנית במפרץ או התקפה על שגרירות אמריקנית בעולם, זה יזמין תגובה יותר חריפה מהריגה של סולימאני. אני במקום האיראנים הייתי שותק עכשיו ולא נוקם''.

מכון המחקר שלך, פורום המזרח התיכון, פועל בשנים האחרונות כדי להחדיר את מושג הניצחון הישראלי לשיח המדיני והביטחוני. ספר לנו מה זה אומר?

"פרויקט 'הניצחון הישראלי' מנחה את המדיניות האמריקנית וישראלית לתמוך בניצחון ישראל על הפלסטינים כדי ליישב את הסכסוך הישראלי-ערבי. הפרדיגמה החדשה הזו שואפת לשכנע את הפלסטינים שהמדינה היהודית תחזיק מעמד, תוך התבססות על אסטרטגיית ההרתעה הקודמת והמצליחה של ישראל''.

אני בטוח שישראלים רבים מסכימים עם התפיסה הזו ותומכים בה. השאלה היא למה ראש הממשלה נתניהו, איש ימין, לא מוביל בדרך הזו? בכל זאת הוא כבר עשר שנים בשלטון. אתה מצליח להבין?

"זו שאלה מעניינת. הרבה אנשים חושבים מה בדיוק נמצא בראש של ביבי כשזה נוגע לעמדת הביטחון שלו. לפני עשרות שנים הוא כתב שאם אנחנו רוצים להילחם בטרור הפלסטינים צריכים לשלם מחיר ענק. אני חושב שראש הממשלה כבר מכהן 10 שנים, הוא שולט יותר מבן גוריון, והיו לו הרבה אתגרים ביטחוניים, שלושה מבצעים נגד החמאס בעזה, והאתגר הגדול ביותר כרגע מול איראן.

''אם אתה נמצא בתפקיד כל כך הרבה זמן והיו לך ארבעה שרי הביטחון, עשרות שרים שישבו בקבינט איתך ואתה היית היחיד בתפקיד ראש הממשלה בכל העשר שנים הללו אולי המבט העולמי שלך קצת מבוסס לא רק על מה שקורה במציאות שלך אלא על המציאות העולמית כולה.

''אני חושב שביבי תומך ברעיון שלנו, אבל הוא צריך להתמודד עם מנהיגים בעולם, הוא צריך להתמודד מול טראמפ שמחפש את עסקת המאה ומול החברים והאופוזיציה הפוליטית שלו בארץ ואולי עם כל הבעיות המשפטיות שלו הגיע הזמן להכנסת פרדיגמה חדשה וגם של רעיונות חדשים שאני מאמין שביבי יאמץ אותם אם תהיה לו תמיכה פוליטית וודאות פוליטיות שנותנת לו לאמץ את הרעיון.

''אני חושב שהוא מסכים עם התפיסה שלנו אבל אין לו את התמיכה הפוליטית. כל אזרחי ישראל צריכים להבין את הרעיון שלנו לניצחון ישראל, יבינו איך להילחם בבעיה הפלסטינית, אז אנחנו עדיין לא שם, אנחנו צריכים להזיז את השעון כדי שגם העם יאמץ את הרעיון שלנו, ואז המנהיג הישראלי יקבל את התמיכה להגשמתו''.