ח"כ מתן כהנא: לפתור את בעיית הסמכת רבני הערים

ח"כ כהנא שיגר מכתב לרבנות הראשית בו הוא דורש לפתור את הבעיה שנוצרה בעקבות הקפאת הבחינות בעל פה לרבנים שהיו נהוגות עד לאחרונה.

ערוץ 7 , ח' בטבת תש"פ

מתן כהנא
מתן כהנא
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ח"כ מתן כהנא (הימין החדש) פנה לרבנות הראשית לישראל בדרישה לפתור את סוגיית הסמכת רבני הערים, לאחר שהבחינות בעל פה לנבחנים לקבלת כושר לרב עיר הוקפאו בעקבות הנחייה של יועמ"ש הרבנות.

במכתב ששלח למחלקת בחינות והסמכה ברבנות הראשית לישראל הוא כתב, "כבר מספר חודשים בהם לא מתקיימים מבחנים בע"פ להסמכה לרבנות עיר והדבר מביא לכך שתלמידי חכמים רבים אשר עמלו במשך שנים ארוכות כדי לקבל הכרה ממלכתית למעמדם נאלצים להמתין ללא ידיעה מה יעלה בגורל הכשרתם".

לדבריו, "כפי שלא יעלה על הדעת שלשכת עורכי הדין תקפיא את הסמכתם של עורכי הדין, במשך חודשים, כך לא יעלה על הדעת שתלמידי חכמים יסבלו ולא יוכלו לסיים את הכשרתם בשל לקונה משפטית".

"אני קורא לרבנות לפעול בהקדם למציאת פתרון שיאפשר לכלל הנבחנים להבחן ולסיים את הכשרתם", הוסיף. כהנא הדגיש בעקבות מכתבו, "בכנסת הבאה הימין החדש תדרוש את משרד הדתות ותדאג שהיחס כלפי לומדי התורה יהיה ראוי והולם".

נציין כי הבעיה נוצרה לאחר שיועמ"ש הרבנות קבע שמתכונת הבחינות בעל פה שהיתה נהוגה למועמדים לרבנות עיר ולדיינות איננה חוקית.

היועמ"ש קבע כי לא ניתן במסגרת הראיון בעל פה לשאול את המועמדים שאלות על פרטי דינים והלכות, אלא רק לעמוד על התאמת המועמדים לתפקיד מבחינת אופיים ואורחות חייהם.

בעקבות חוות הדעת סירבו הרבנים הבוחנים לקיים את הבחינה במועד האחרון שנקבע לשם כך, ומאז לא נקבע מועד חדש לראיונות.