חגי הוברמן: נתניהו טועה, צריך לרוץ בשני ראשים

העיתונאי חגי הוברמן מזהיר כי לחץ מצד רה"מ על איחוד מימין לליכוד עלול למנוע רוב של 61 מנדטים לימין. "ביבי אוהב להשתמש ולזרוק''.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ח' בטבת תש"פ

חגי הוברמן: נתניהו טועה, צריך לרוץ בשני ראשים-ערוץ 7
נתניהו ובנט
צילום: Emil Salman/POOL

ראש הממשלה בנימין נתניהו התחיל להפעיל לחץ על המפלגות מימין לליכוד להתאחד לגוף אחד כדי שלא לרוץ בשני ראשים ולהסתכן באי מעבר של אחוז החסימה.

העיתונאי חגי הוברמן, עורך העיתון 'מצב הרוח', טוען בשיחה עם ערוץ 7 שהגישה של נתניהו שגויה. "אני מבין את החשש של נתניהו אבל לדעתי הוא טועה, כפי שטעה בפעמים הקודמות. נקודת המוצא שלו היא שאחת המפלגות הללו לא יעברו את אחוז החסימה ואז יהיה אובדן מנדטים באופן שימנע ממנו רוב של 61 להקמת ממשלה".

"החשש הזה שהיה בבחירות באפריל, לאחר הפקת לקחים גם מבחירות ספטמבר, כרגע לא מוצדק. להיפך, דווקא ריצה בשני ראשים יכולה לסייע לנתניהו. איחוד של כל המפלגות עם בנט, הרב פרץ, בן גביר וסמוטריץ' יביא לשלם שסך חלקיו יהיה גדול יותר ממנו. לכן נתניהו בלחץ שלו לאחד את כל המפלגות פוגע קודם כל בעצמו", מוסיף הוברמן.

לדבריו, "הדבר הנכון לעשות הוא לרוץ בשני ראשים כי זו האפשרות היחידה להעביר קולות מגוש השמאל לימין. נתניהו צריך לזכור שמה שהכי חשוב לו הוא לא להיות המפלגה הגדולה ביותר כי אין לזה משמעות. הוכח שגודל הגוש חשוב יותר מגדול המפלגה".

הוברמן אומר שהשאלה המרכזית כעת היא מי יוכל לקחת קולות מליברמן ומכחול לבן ולהעבירם לגוש הימין. "לדעתי, המפלגה היחידה שמסוגלת לעשות זאת היא הימין החדש, משום שהיא מייצגת את הימין היותר ליברלי, שנמצא גם קצת במחוזות של ליברמן ואפילו אנשים שמחזיקים בהשקפת עולם דומה לצבי האוזר או יועז הנדל מכחול לבן. לכן, אם נתניהו רוצה להגיע ל-61, הדרך היחידה שלו היא שתהיה מפלגה שתמשוך את הקולות הללו כי הליכוד לא יכול לעשות זאת".

"לכן, עדיף לנתניהו שתהיה ריצה בשני ראשים. כי אם כולם מתאחדים מי שהתכוון להצביע לבנט, במקרה שהוא יתאחד עם בן גביר, לא בטוח שיצביע וזו המסה הקריטית של המנדטים החסרים שעלולים ללכת למחוזות ליברמן ובני גנץ ולגרום לכך שנתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה", הוא מוסיף.

לסיום, מספק הוברמן את נקודת המבט שלו על מערכת היחסים של נתניהו עם מפלגות הציונות הדתית. "לנתניהו יש יחס מאוד חם לציונות הדתית על כל מרכיביה. לא במקרה בלשכה שלו ראית המון כיפות סרוגות. בקדנציה הראשונה שלו ב-1996 אמרו אנשים שכשנכנסו ללשכה, הרגישו כמו בסניף בני עקיבא".

"מצד שני, ביבי כמו ביבי, אוהב 'להשתמש ולזרוק' והוא לא בוחל בכך גם לגבי הציונות הדתית. כשהוא צריך את המפלגות הוא משתמש בהן עד הסוף וכשהוא לא, הם נבעטים בלי שום נקיפות מצפון", מסכם הוברמן.