ג'ו ביידן: להפסיק את הרחבת ההתנחלויות, סיפוח יסכל מדינה פלסטינית

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארה"ב מבטיח לחדש את התמיכה הכספית ברשות הפלסטינית וקורא לישראל להכיר בשאיפת הפלסטינים למדינה.

ערוץ 7 , ח' בטבת תש"פ

ג'ו ביידן: להפסיק את הרחבת ההתנחלויות, סיפוח יסכל מדינה פלסטינית-ערוץ 7
ביידן
Reuters

ג'ו ביידן, אחד המתמודדים המובילים בבחירות לראשות המפלגה הדמוקרטית, פרסם טור באתר JTA שבו נשאל מהן תוכניותיו הקונקרטיות לטיפול בסכסוך הערבי-ישראל.

ביידן השיב כי ''פתרון של שתי מדינות הוא הדרך היחידה לביטחון ארוך טווח לישראל, תוך שמירה על זהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית. זוהי גם הדרך היחידה להבטיח את הכבוד הפלסטיני ואת האינטרס הלגיטימי שלהם להגדרה עצמית לאומית. וזהו תנאי הכרחי לניצול הפתיחות הקיימת לשיתוף פעולה בין ישראל לבין שכנותיה הערביות''.

לדבריו, ההנהגה הישראלית והן זו הפלסטינית אינן מוכנות ליטול את הסיכונים הפוליטיים הנחוצים להתקדמות במשא ומתן ישיר. ''אתגר זה הפך קשה עוד יותר בשל מדיניותו החד-צדדית של טראמפ, צעדיו לקיצוץ הסיוע לפלסטינים והתחמקותו מאמירה חד-משמעית על חשיבות הפתרון של שתי מדינות''.

ביידן מבטיח: ''אני אשקם את אמינותנו עם שני הצדדים לסכסוך. על ארצות הברית לשמור על מחויבות בלתי מתפשרת לביטחון ישראל – לרבות התמיכה חסרת התקדים שסיפק ממשל אובמה-ביידן. הכרחי גם לחדש את הסיוע לרשות הפלסטינית התומכת בשיתוף פעולה ביטחוני ישראלי-פלסטיני, תוכניות ליצירת קשרים בין אנשים משני העמים, פיתוח כלכלי, סיוע הומניטרי ושירותי בריאות לעם הפלסטיני''.

לדבריו, אם ייבחר לנשיאות ידרבן את שני הצדדים לנקוט צעדים כדי להשאיר סיכוי לפתרון של שתי מדינות. ''על המנהיגים הפלסטיניים לשים קץ להסתה ולהאדרת האלימות ועליהם לדבר בכנות עם בני עמם בנוגע ללגיטימיות של ישראל ולקיומה כמדינה יהודית במולדתו ההיסטורית של העם היהודי.

''על המנהיגים הישראליים לשים קץ להרחבת ההתנחלויות בגדה המערבית ולדיבורים על סיפוח אשר יהפכו את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי. עליהם להכיר בלגיטימיות של שאיפות העם הפלסטיני למדינה.

''על שני הצדדים לפעול כדי להעניק סיוע רב יותר לתושבי עזה, ובד בבד לפעול להחלשת החמאס ובסופו של דבר להחלפתו. ועל מדינות ערב לנקוט צעדים רבים יותר לנורמליזציה עם ישראל ולהגדיל את התמיכה הכספית והדיפלומטית לכינון מוסדות פלסטיניים", הוסיף ג'ו ביידן.