קרתא השקעות
תמ"א כמה? כל מה שרציתם לדעת על התחדשות עירונית

מנופים, גדרות ושלטי 'כאן בונים'. נראה שבכל מקום אליו הולכים היום במרכזי הערים בישראל מישהו משפץ בניין או בונה מגדל חדש.

בשיתוף 'קרתא' , ט' בטבת תש"פ

בנייה
בנייה
iStock

מנופים, גדרות ושלטי 'כאן בונים'. נראה שבכל מקום אליו הולכים היום במרכזי הערים בישראל מישהו משפץ בניין, בונה מגדל חדש או פותח מרכז מסחרי. קוראים לזה התחדשות עירונית וזאת הזדמנות אמתית להשקעה.

אנחנו אוהבים לקטר על מחירי הדיור אך האמת היא שמחירי הדירות העולים הן תופעה שיש בה צד משמח מאוד. מחירי הדירות עולים כי הערים שלנו מתמלאות באנשים. המשפחות הישראליות הן הגדולות בעולם המערבי והדבר מייצר צמיחה מתמדת בביקוש לדיור בארץ.

מעבר לכך, האופי המשפחתי החם של החברה בישראל מייצר מצב בו לאנשים חשוב מאוד לחיות דווקא באזורים הקרובים לבני המשפחה שלהם כך שאזורי הביקוש מתמלאים במהירות ובהתמדה. בעשרות השנים האחרונות החברה בארץ הגיעה לנקודת רתיחה בה הביקוש העצום כבר לא מותיר בערים הגדולות שם פיסת אדמה פנויה. אז מה עושים? מתחדשים!

התחדשות עירונית הפכה למושג חם בשנים האחרונות. בין אם זה באמצעות הסכם תמ"א (תכנית מתאר ארצית) שמגדיל את מספר הדירות בבניין (ומחזק אותו מפני רעידות אדמה שזה כבר סיפור אחר), ובין אם זה באמצעות פינוי בינוי והקצאה מחדש של אזורים בתוך תחומי העיר, הערים הגדולות בישראל הבינו שאין מנוס וצריך להתחיל לבנות וכמה שיותר מהר. בטווח הקצר מדובר בתהליך לא כל כך נוח. הוא משפיע לרעה על איכות החיים, על הכנסות של בעלי עסקים ועל קהילות ותיקות שנאלצות להתרגל למצב חדש ולא מוכר.

אבל לטווח הארוך, היתרונות הם אדירים. פרץ הבנייה שאנו עדים לו בשנים האחרונות מאפשר להגדיל את ההיצע של הדירות ולספק ליותר אנשים תחבורה מהירה ונגישה למרכזי הערים. התהליך הזה הוא נדיר יחסית במחזור החיים של עיר. שכונות שלימות שעוברות פינוי בינוי, הרמה של מגדלי ענק והקמה של מרכזי תעסוקה ומסחר חדשים – התהליכים האלה, שקורים כיום בקצב מסחרר יקבעו את מצבן של הערים הגדולות בישראל לעשורים הבאים ויקפיצו את מחירי הדירות והנדל"ן בהן.

ההזדמנויות הנדל"ניות במרכזי הערים כיום רבות ומגוונות. זה זמן טוב להשקיע, לפני שנפספס את הרכבת. מתעניינים בהשקעות? הצטרפו עוד היום ללא עלות למועדון המשקיעים שלנו ותתחילו להחכים ולהרוויח!