הגשת תביעה כספית לבית המשפט בשנת 2020

כמו בשנים קודמות גם השנה צפויות להיות מוגשות אינספור תביעות כספיות לבתי המשפט ברחבי הארץ.

תגיות: משפט תביעה
תוכן שיווקי , ט' בטבת תש"פ

עורך דין. אילוסטרציה
עורך דין. אילוסטרציה
צילום: iStock

על מנת להגיש תביעה כלשהי צריכים לציין את פרטי הזיהוי המדויקים של הנתבע. אם מגישים תביעה כספית נגד אדם פרטי צריכים לציין את שמו המלא, תעודת הזהות שלו ואת כתובתו של הנתבע.

אתם לא יודעים מה מספר תעודת הזהות של הנתבע הפוטנציאלי? לא נורא! ניתן לקבל את הפרטים באמצעות הגעה פיסית למשרד הפנים או באמצעות אתר האינטרנט של משרד הפנים. קבלת הפרטים כרוכה באגרה סמלית. בעת הגעה לסניף תקבלו את הנתונים מיד, לעומת המתנה בת מספר ימים/שבועות אם תזמינו את הנתונים דרך אתר האינטרנט.

אם אתם מגישים תביעה נגד חברה חייבים לציין את מספר ח.פ. שלה ואת שמה המשפטי המלא. נתונים אלה תוכלו למצוא על גבי כל קבלה/חשבונית מס שתקבלו מהחברה או באמצעות אתר האינטרנט של רשות התאגידים.

זיכרו – לא ניתן להגיש תביעה נגד עוסק מורשה. עוסק מורשה אינו יישות משפטית ובמקרים אלה צריכים להגיש תביעה נגד המחזיק בתעודת עוסק המורשה (האדם הפרטי) ולציין את מספר תעודת הזהות שלו. זאת דוגמה אחת מבין רבות מדוע כדאי להתייעץ עם עורך דין אזרחי העוסק בתביעות על מנת שינחה אתכם כיצד לפעול ואת מי בדיוק לתבוע.

מה בדיוק תובעים?

נקודת המוצא צריכה להיות פשוטה – מה שלא צוין ונדרש במסגרת כתב התביעה לא תוכלו לקבל מבית המשפט (מבלי לבקש לתקן את כתב התביעה, וברוב המקרים לשלם הוצאות משפט לצד שכנגד), ולכן חשוב להקפיד ולציין בכתב התביעה את כל הסעדים שאתם מבקשים.

אם המטרה שלכם לקבל סעד כספי – צריכים לציין באופן מפורש מהו הסכום הנתבע (למעט מקרים מסוימים). לסכום הנתבע יש משמעות גם מבחינת בית המשפט אליו יש להגיש את התביעה הכספית (בית משפט לתביעות קטנות, בית משפט השלום או בית המשפט המחוזי).

אם אתם מעוניינים לקבל צו עשה (בית המשפט מחייב את הנתבע לעשות פעולה) או צו מניעה (בית משפט מחייב את הנתבע להימנע מלבצע פעולה), גם כאן יש חובה לפרט מה בדיוק מבקשים וכנגד מי בדיוק יש לתת את הצו (במיוחד אם מדובר ביותר מנתבע אחד).

לאיזה בית משפט מגישים תביעה כספית?

מיקום הגשתה של תביעה כספית תלוי מאוד בסכום התביעה הכולל.

בית משפט לתביעות קטנות דן בכל תביעה כספית עד סכום של כ-34,000 ש"ח (הסכומים מתעדכנים מעט מדי שנה ולכן אם אתם שוקלים להגיש תביעה קטנה בסכום המקסימלי כדאי לבדוק האם לא בוצע עדכון).

בית משפט השלום דן בכל תביעה כספית עד לסכום של 2.5 מיליון שקלים. ניתן להגיש לבית משפט השלום גם תביעה כספית בסכום כולל של עד 34,000 ש"ח (אין חובה להגיש תביעות אלה דווקא לבית משפט לתביעות קטנות).

בית משפט מחוזי דן בכל תביעה כספית העולה על סכום של 2.5 מיליון שקלים.

הגשת תביעה כספית לבית המשפט הלא נכון עשויה להוביל לדחייתה עקב חוסר סמכותו של בית המשפט לדון בתביעה זו.

עורך דין אדי בליטשטיין מייצג תובעים ונתבעים בכל הערכאות השיפוטיות. ניתן ליצור קשר עם משרדנו בטל': 03-6427876 או באמצעות אתר האינטרנט של משרדנו www.blitshtein-law.com