סיום הש"ס בבית הרב קוק
סיום הש"ס בבית הרב קוק צילום: אלישע גרוסברג

למעלה ממאה איש השתתפו אמש (ראשון) בכנס סיום לימוד התלמוד הבבלי במהדורת "גמרא סדורה", וסיום הש"ס במסגרת לימוד הדף היומי העולמי.

האירוע שהתקיים בבית הרב קוק בירושלים, נערך בהשתתפות רבנים מרכזיים בציונות הדתית, ובהם הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב, הרב רא"ם הכהן ראש ישיבת עתניאל ורב היישוב, הרב חננאל אתרוג ראש ישיבת שבי חברון, הרב יוחנן פריד, הרב יהודה זולדן, הרב חן חלמיש, הרב יעקב נגן, הרב ישראל מלמד, הרב משה אבילב, הרב דורון עודד ורבנים נוספים.

את האירוע המיוחד שהוקדש לעילוי נשמתו של ר' אהרון ווינט ז"ל, פתח והנחה יוחאי דמרי, ראש מועצת דרום הר חברון שעמד על המהפכה שגמרא סדורה מחוללת בהבנת הגמרא לבני הציונות הדתית, ובהם כעשרת אלפים מתלמידי החמ"ד ולומדי הדף היומי.

את מסכת הנאומים פתח הרב חננאל אתרוג, ראש ישיבת שבי חברון: "הרב ווינט, בדם יזע ודמעות גילית את הסכמטיות והסדר שבגמרא. הדף הישן והאהוב של הגמרא ולצידו הרב דני ערך זאת בסדר. מדובר בשמחה גדולה ותענוג, אני מודה לך ומברך אותך שתזכה להעמיד מיליוני תלמידים שילכו בדרכך".

הרב יעקב שפירא ראש ישיבת מרכז הרב וחבר מועצת הרבנות הראשית ציין שמפעל 'גמרא סדורה' פועל לאהב את התורה על הבריות. "ישר כוח על העבודה הגדולה, לא כל אחד זוכה להתחיל ולברך על המוגמר".

הערב שילב את טקס חגיגת סיום תלמוד הבבלי במהדורת גמרא סדורה, עליו עמל ראש המכון הרב דניאל ברק ווינט שנים רבות, ואת סיום הש"ס העולמי.

ראש המכון הרב דניאל ברק ווינט סיפר בהתרגשות כיצד מפעל ה'גמרא סדורה' נוצר עקב הקושי האישי שלו בלימוד הגמרא. "אילולי קשיי הלימוד שהיו לי, לא היינו מגיעים לכאן הערב. המצאות וחידושים מתגלים בגמרא בזכות הקשיים". עוד ציין הרב שכל תלמיד שמצליח בזכות הגמרא סדורה גורם לו לשמחה גדולה. "כשתלמיד שלי זכה בחידון הגמרא לישיבות התיכוניות , הוא אמר לי 'בזכותך הצלחתי ללמוד גמרא', אין שמחה גדולה מזו".

בשיאו של הערב סיים הרב רא"ם הכהן את הש"ס, והרב ווינט חתם ב"הדרן". אחרי כן, הרב שמואל אריאל, ראש כולל ההלכה בישיבת ירוחם כובד בפתיחת מסכת "ברכות".

בערב הוקרן סרטון על הפצת הגמרא הסדורה בבתי הספר והישיבות בכל המגזרים. למצטיינים ולחלשים. במהלכו בירך הרב חיים דרוקמן ראש ישיבות בנ"ע וראש ישיבת אור עציון את לומדי 'גמרא סדורה': "כמה שמחתי שבגמרא סדורה מתגשם חזונו הגדול של הרב קוק זצ"ל בעניין הזה. אני בטוח שנתווספו כתוצאה מכך לומדי תורה בישראל, וכל לומד תורה שנוסף יש לכך ערך אדיר שבאדירים".

הרב מאיר בורנשטיין – נכדו של הרב שבתי בורנשטיין, חלוץ הנגשת התלמוד ותלמידו של מרן הרב קוק זצ"ל סיפר בהתרגשות כי הערב הנוכחי הוא המשך ישיר למפעלו האדיר של סבו הגדול.

לאחר מכן התקיימה התוועדות מרכזית בהובלת הרב בני קלמנזון, ראש ישיבת עתניאל ב"מימרות התלמוד", ובליווי מוזיקאלי של הנגן והזמר קובי מירסקי. ההתוועדות נפתחה בדברי נשמה וסיפורים על מימרות התלמוד, והמשיכה בשירה וריקודים שליוו את סיום הש"ס.