שקד: פסק הדין מאפשר את המשך פיתוח עפרה

שרת המשפטים לשעבר על דחיית העתירה נגד התב"ע של עפרה: "תוצאה של עבודה יסודית שנעשתה במשרד המשפטים ב-4 השנים האחרונות".

ערוץ 7 , ט' בטבת תש"פ

יו"ר הימין החדש, שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד, הגיבה בדף הפייסבוק שלה לפסיקת בג"ץ שדחתה הבוקר (שני) את העתירות נגד אישור התב"ע לישוב עפרה.

"היום ניתן פסק דין חשוב בבג״צ שיאפשר את המשך פיתוח היישוב עפרה. זו תוצאה של עבודה יסודית שנעשתה במשרד המשפטים בארבע השנים האחרונות", ציינה שקד.

לדבריה, "ב־2014, תושבים מהעיירה סילוואד הסמוכה עתרו לבג"ץ נגד התוכנית המתאר של הישוב עפרה. לפי טענות העותרים הפלסטינים, קרקעות רבות בעפרה הן אדמות פרטיות השייכות להם, וחלקן הופקעו באופן חלקי בלבד או באופן לא תקין. העתירה יצאה אמנם נגד התוכנית בלבד, אולם באמצעותה ביקשו העותרים מבג"ץ לקבוע למעשה את בעלותם על שטחי עפרה".

פסק הדין של בית המשפט העליון הורה היום על דחיית העתירה כנגד תוכנית המתאר בעופרה המכשירה את כלל הבניה בשטחים שהופקעו בתקופה הירדנית וכן מאפשרת בניה חדשה במקום", ציינה שקד.

השרה לשעבר הוסיפה, "בית המשפט קיבל את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, לפיה התוכנית חלה גם בשטחים שהתברר בדיעבד כי אינם נכללים בהפקעה, נוכח עמדת המדינה לפיה שטחים אלו חוסים תחת הגנת סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי, המעגן את 'תקנת השוק'".

"פסק הדין מאשר את עמדת המדינה אותה הובלתי עם היועץ המשפטי לממשלה, במטרה להסדיר את ההתיישבות היהודית ביו"ש. פסק הדין מאשר את עמדת המדינה בהליך זה לפיה אין מניעה לבנות מבנים חדשים בשטחים שלעמדת המדינה חוסים תחת 'תקנת השוק'. בית המשפט קובע בפסק הדין כי אין די בהצגת טענות או בהטלת ספק בנוגע לזכויות הקניין כדי לבטל הליכים תכנוניים ארוכי שנים וכי מקומו של ספק קנייני במקרים אלו להתברר בבית משפט אזרחי", הדגישה.

"בית המשפט גם הבהיר לעותרים, וטוב עשה, כי אין בכוונת בית המשפט להיכנס לנושא חוקיות הבניה בהתיישבות שכן מדובר בנושא מדיני בעיקרו אשר חוסה תחת כלל אי השפיטות המוסדית", ציינה שקד בסיום.