בועז ביסמוט: העולם צריך להגיד תודה לטראמפ

עורך העיתון 'ישראל היום' בעז ביסמוט מבקר את היחס לו זוכה נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ מהתקשורת בארצו ובמערב ומיריביו הדמוקרטים.

"לא מבינים את טראמפ שמתמודד כבר לכהונה שנייה והפרשנים שניסו להסביר לנו אותו ואת מעשיו לא מצליחים להסביר לנו אותו", קובע ביסמוט ומוסיף, "הם מודדים את המעשים שלו על פי אופיו או הקונספציה שלהם לגביו, ולא לפי מעשיו".

את חיסולו של סולימאני מגדיר ביסמוט כ"דבר נפלא, לא רק לנו בישראל ולארצות הברית שביצעה את המעשה, אלא לעולם כולו". ביסמוט מציין שקולות שמחה על חיסולו של סולימאני נשמעו גם בעולם המוסלמי שנפגע מפעולותיו של סולימאני. קולות אלה נשמעו גם באיראן עצמה "איפה לא הייתה שמחה? בחלק מהאולפנים, כי איך יכול להיות שטראמפ עושה משהו טוב? הרי זה לא הגיוני. אנחנו רואים גם אווירת נכאים בקרב הדמוקרטים בארה"ב. חלק מהם הפכו לנציגי הטרלול הגדול שיש היום בעולמנו".

על שאלת יעילותם של חיסולים ממוקדים מסוג זה, אולי כמדיניות שמחליפה את הנוכחות האמריקאית בעיראק, אומר עורך "ישראל היום" כי יש לזכור שהעולם שקט יותר ובטוח הרבה יותר ללא סולימאני. "לכן לא לשווא אמרתי כמו כל אזרח נורמאלי בעולם 'תודה לך טראמפ'".

ושוב עולה השאלה אם ישראל תשלם את מחיר הצעד האמריקאי. את הטענה הזו דוחה ביסמוט כשהוא מזכיר את הביקורת שהוטחה בטראמפ כאשר הכריז על הסגת כוחותיו מעיראק. "אני מברך על החיסול הזה מהסיבה הפשוטה: העולם טוב יותר ללא סולימאני. הוא כיתר אותנו, איים על חיילים אמריקאים ואין לשכוח מה קרה כמה ימים לפני החיסול – האיש איים, האיש תקף, האיש דאג לתקיפה של השגרירות בבגדאד". בסוגיה זו מזכיר ביסמוט את מתקפות העבר על שגרירויות ארה"ב במזרח התיכון מאז ההשתלטות על השגרירות בטהרן, רצח השגריר בבנגזי כביטוי לפגיעה חמורה בריבונות ארה"ב, "בא טראמפ, רואה את זה ומחליט לבצע את מה שהוא מבצע".

בדבריו הוא קובע כי בניגוד לטענות בארה"ב לפיהן טראמפ אינו מכיר כלל את סולימאני, "טראמפ יודע בדיוק מי זה סולימאני ומה מערך הכוחות במזרח התיכון, הוא יודע איך מתנהלים העניינים בתוך איראן והוא בוחר בהתנהלות הנכונה ביותר, להכות בצורה החזקה ביותר עם פגיעה מינימאלית באזרחים ואיום מינימאלי בחיילים אמריקאים. אז איך אפר לבקר מהלך שכזה?".

גם את הטענה לפיה אחרי כל מחוסל יבוא מנהיג טרור אחר במקומו דוחה ביסמוט וקובע כי בניגוד למחבלים אחרים סולימאני היה דומיננטי ביותר ויהיה קשה מאוד להיכנס לנעליו. ביסמוט מזכיר את היות סולימאני מנהיג הטרור כולו במזרח התיכון, החל מהכיתור של ישראל דרך המתרחש בתימן, בעזה, בסוריה, בלבנון ועוד.

על הביקורת הנשמעת מכיוון המפלגה הדמוקרטית קובע עורך "ישראל היום" כי מדובר בתגובה צפויה לנוכח שנת הבחירות שבה אנו מצויים. לדבריו יש להגדיר את כהונתו של טראמפ כולה ככהונת בחירות.

"טראמפ החליט לרוץ לנשיאות ארה"ב ביוני 2015 ומאותו יום הוא ספג התקפות בצורה הבוטה ביותר. מה לא אמרו עליו, שהוא ליצן, טיפש, אידיוט גזען ועוד. גם זלזלו בו ואמרו שאחרי שני סיבובים יילך הביתה, אבל כמו שהתקשורת האמריקאית לא ידעה לנתח אותו וכך גם לא הילארי קלינטון, כך גם היום. לא מסוגלים לתת לאיש האדיר הזה קרדיט. האיש הזה מחזיר קצת היגיון לשיגעון".

ביסמוט רואה בהתנהלותו של טראמפ מענה למדיניותו של אובמה, החזרת הקשר עם ידידותיה של ארה"ב, מכה על האויב וליטוף על האוהב והטמעת המדיניות לפיה לא ניתן לחבק את האיראנים מחד ומאידך להילחם בטרור שאותו הם מובילים. "טראמפ מחזיר אותנו אחורה מהסכם הגרעין של אובמה שהכיר בפעם הראשונה במהפכה האיסלאמית וזה הדבר המסוכן ביותר. ההסכם הזה החזיר את איראן למשפחת העמים כשכל ילד יודע שמהפכה לא נגמרת אלא רוצה להמשיך להתמיד ולהתפשט".