שלוש שנים בלי שיר: הרצל חג'אג' על הכאב שלא עוזב

במעלה אדומים ציינו שלוש שנים לרצח שיר חג'אג' הי"ד בפיגוע בארמון הנציב. אביה מספר על ההתמודדות ועל המאבק שימנע את הפיגוע הבא.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' בטבת תש"פ

במלאת שלוש שנים להרצחה של סגן שיר חג'אג' הי"ד בפיגוע בארמון הנציב, פגש ערוץ 7 את אביה הרצל המספר על הקושי היומיומי מאז נרצחה בתו.

"שלוש שנים וכאילו זה קרה אתמול מצד אחד ומצד שני כאילו זה קרה לפני אלך שנה. אין לי הסבר לניגודיות הזו", אומר הרצל. "אלו שלוש שנים שבהן הכרנו את שיר כמו שלא הכרנו אותה בחייה" הוא אומר בהתייחסו לסיפורים שהלכו ונאספו במשפחה ממכריה של שיר, "כתבתי על זה שהילדה שלנו, קינה, מהנדסת, מדהימה, נועה, נחושה. פשוט מתגעגעים".

"זה הפסד שלנו ושלה והוא כל כך גדול. נשיאת מכללת עזראלי אמרה שזה לא הפסד רק למשפחה אלא גם למדינה ואפילו לאנושות. אנשים לא יודעים אבל היא סיימה תואר ראשון בהנדסת חומרים מתקדמים, היא הייתה חוקרת מן המניין במחקר שהתפרסם בגרמניה. ציפה לה עתיד מזהיר וההפסד הוא לאנושות".

הרצל מספר כי כאשר בתו סיימה את התואר כמצטיינת יתרה ובעוד המשפחה חשבה שבכל שנה יש מצטיינים שכאלה התברר שבעשרים השנים האחרונות היו רק שלושה שזכו לתואר ושיר היא אחת מאותם שלושה.

"מעבר לתארים זו ילדה שאתה רוצה לחבק אותה", אומר הרצל המספר על המאבק הנמשך בארגוני הטרור, מאבק שתכליתו מניעת ובלימת המחבל הבא ובכך נותן טעם לחייה של המשפחה מעבר לטיפול באחיותיה של שיר. "לגרום לכך שהמחבל הבא יהיה מורתע, ולא שישתלם לו המעשה. זה מאוד מעסיק אותנו. יש הצלחות, גם אם לא הרבה. הממשלה משותקת, אבל בנט הוכיח לנו שכשהוא רוצה אפשר לעשות דברים גם כשאין משפחה, להפעיל צווים וחוקים ולהציק למחבלים בפן הכספי. את המחבלים הכסף הוא שדוחף אותם וכשהמחבל הבא יראה שיוציאו לו את הנשמה הוא יירתע".

על הנצחתה של שיר מספר הרצל ומזכיר את העמותה שהוקמה לחלוקת 120 סלי מזון בכל שבועיים לזכרה של שיר, "יש מועדונית לילדים נזקקים כאן במעלה אדומים עם שיעורי עזר וארוחות, יש ארון קודש שתרמו לבית הכנסת האשכנזי. לפני שבועיים קראו את הכולל בבית הספר אמי"ת על שמה של שיר. יש לנו גם שיעור שנמשך שלוש שנים וכבר מחזור רביעי של כיתות י"ב וחניכי ה-OU. אתמול היינו עם הרב שמואל מורנו לשעתיים של שיעור עבור כארבעים ילדים".

"כל מה שאני עושה אני יודע ששיר איתי ולא הייתה רוצה שאני אוותר, הייתה רוצה שאלחם כדי שלא יהיו עוד מקרים כאלה, שלא יהיו עוד רציחות, שישראל לא תהיה המדינה שבה נרצחים ונפגעים הכי הרבה יהודים מכל העולם ושזה עובר בשקט", דברי הרצל חג'אג'.