מי מפחד מקדושת השבת?

רגע לפני משחק העונה בין מכבי ת"א למכבי חיפה, נאסר על אוהדי כדורגל דתיים ושומרי מסורת להניף דגלים המעודדים את שמירת השבת

נרי וייס - ערוץ 7 , ט' בטבת תש"פ

מי מפחד מקדושת השבת?-ערוץ 7
הכרזה שנאסרה הכנסתה
צילום: באדיבות 'שבת וכדורגל לכולם'

אופי פוליטי או סתימת פיות? רגע לפני משחק העונה של הכדורגל הישראלי בין הראשונה בטבלה, האלופה מכבי ת"א והשניה מכבי חיפה, במשחק המרכזי של המחזור ה-17 שיתקיים באצטדיון סמי עופר שבחיפה, שיעמוד בסימן מאבק האליפות - מתחולל מאבק משמעותי לא פחות ואפילו יותר.

מדובר במאבק למען הפסקת הדרתם של אוהדים וספורטאים דתיים ושומרי מסורת ממגרשי הכדורגל, מאבק חוקי לחלוטין שמאורגן על ידי חברי קבוצת דף הפייסבוק "שבת וכדורגל לכולם" ששמו להם למטרה להפסיק את הדרתם ממשחקי הכדורגל ולהזיזם לימות החול תוך מהלכים חוקיים שאינם מעוררים אף מאבק אלים או עימותים ביציעים.

ההפך הוא הנכון, למעשה - לראשונה בכדורגל הישראלי, כלל אוהדי קבוצות הליגה מתאחדים כולם למען מטרה אחת נעלה שהיא אפשרות לתת לכולם לחוות משחקי כדורגל, ללא הבדל דת, צבע, גזע או מין, דתיים וחילונים כאחד.

אחת מהפעולות אותן נוקטים ראשי המאבק, הינה הכנסת שלטים הנושאים את הכיתוב "שבת וכדורגל לכולם" למשחקי הכדורגל השונים על ידי אוהדי כל אחת מקבוצות ליגת העל אשר מתחזקים גם קבוצות וואטצאפ ייעודיות לשם כך ולשם התארגנויות נוספות במחאתם.

עם זאת, בגופים השונים מסתבר כי לא אוהבים את מחאת האוהדים שהולכת ומתפשטת כמו אש בשדה קוצים, כאשר לא מעט פעמים נתקלים אלה באלימות מצידם של מאבטחים וסדרנים אשר קיבלו הוראות מהאחראים עליהם שלא לאפשר את כניסת השלטים ואף את כניסתם של אלה עם חולצות בעלי כיתוב זהה - "שבת וכדורגל לכולם".

כבר בעבר הביעו לא מעט חברי כנסת ושרים תמיכה במאבק של האוהדים הדתיים כאשר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' שיגר מכתב לשרת התרבות והספורט באשר לדבר, כמו גם ראש רשימת 'עוצמה יהודית' עו"ד איתמר בן גביר שתמך פומבית במאבק.

היום (שני) נראה כי הגדילו לעשות מי שמפחדים מקדושת השבת וממחאת האוהדים כאשר אסרו על כניסת השלטים ליציעים במשחק העונה באצטדיון סמי עופר, כאשר על פי הודעת האחראים נכתב כי מדובר בלא אחר מאשר שלט בעל "אופי פוליטי", לדבריהם, שאסור להכניסו למגרשי הכדורגל.

עוד נכתב בתשובה לאותם אוהדים כי החשש הוא שמא הכרזה תתפרש אצל חלק מהאוהדים כמחאה פוליטית ולכן לא מוכנים להכניס אותה ליציעים.

הטענה מגוחכת למדי כמובן בשל העובדה כי דגלי אש"ף נכנסו ליציעי סכנין בעבר, שלטים הנושאים את הכיתוב "לא מייצגים את ישראל, רק את הפועל" נכנסו ונכנסים ליציעי אוהדי הפועל ת"א וכן שלטים נוספים כאלה בעלי אופי פוליטי מוצהר כמו של מפלגת "כחול לבן" שנכנסו בשנה האחרונה, פקדו את יציעי הכדורגל בארץ.

נראה כי האחראים על הכדורגל ומי שתחתיהם פשוט חוששים מאוהדים דתיים שרק רוצים להיות שווים כמו כולם וליהנות מכדורגל ישראלי מהנה שאמור להיות בילוי משפחתי לכולם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il