ליאור לוטן: לעמוד על העקרונות, להשיב את אנשינו

ראש מחלקת השבויים והנעדרים לשעבר בועידת ידיעות אחרונות: אם נשים על השולחן את מה שחשוב לנו, האויב יידע שבזה לא נוותר.

תגיות: הדר גולדין
ערוץ 7 , י' בטבת תש"פ

אל"מ (מיל') ליאור לוטן השתתף אתמול (שני) בועידת ידיעות אחרונות בפאנל של מקבלי צל"שים לאורך שנות המדינה. לוטן, ששימש כראש מחלקת השבויים והנעדרים, התייחס למצב מול החמאס בכל הנוגע לנעדרים וחללי צה"ל החטופים בידי החמאס.

"בכל מקרה צריך להשיב את אנשינו", הבהיר לוטן, "המדינה חבה לאזרחיה והצבא לחייליו. הויכוח יכול להיות על המחיר ועל רמת הסיכון - אבל הערך, אסור לו להישכח".

"סט הכלים של מדינת ישראל הוא מוגבל", ציין לוטן, "אני אגיד לך מה אני כן חושב שצריך לעשות, וזה לא לשכוח שזאת חובתנו, זאת אחריותנו וזה מה שמאפיין אותנו כחברה".

לוטן סיפר שכשהוא טס במבצע לחטיפת דיראני היה שיר אחד שהוא שר במטוס, 100 קילומטר בתוך לבנון, וזה השיר "אל ארץ צבי" שנכתב על מבצע יונתן. "אל ארץ צבי", ציטט לוטן, "אל דבש שדותיה, אל הכרמל והמדבר - אל עם אשר לא יחשה, שאת בניו לא יפקיר לזר". לוטן המשיך וסיפר ששנים רבות לאחר מכן הוא שמע שהרינגטון של הדר גולדין הי"ד היה בדיוק השיר הזה

"אני לא אגיד מה צריך לעשות, כי זה לא חכמה ולא נכון ועוסקים בזה אנשים", ענה לוטן לשאלה המעשית בעניין המחיר להחזרת השבויים והנעדרים, "לצבא ולמדינת ישראל יש שיקולים נוספים בעזה - חשובים לא פחות - כמו רגיעה אזרחית וייצוב ביטחוני, וצריך לראות איך מותחים את הקו".

"אבל אני מאמין, מתוך היכרות עמוקה עם אנשי החמאס ועם הראש שלהם, שאם אנחנו נשים על השולחן את מה שחשוב לנו - זה לא יהיה טריגר לתחילת מלחמה. זה היה הטריגר לזה שבצד השני של אויב שלנו יגידו: "פה יושבים אנשים שזה חשוב להם והם בזה לא יוותרו".