תרגילים גדודיים במקום תרח"טים

התרגילים החטיבתיים, המהווים את ליבת האימונים ביבשה, יבוטלו. התחליף: השקעה בתרגילים ברמת הגדוד והפלוגה, ומעבר לאימוני סימולטור.

תגיות: צה"ל
ערוץ 7 , י' בטבת תש"פ

תרגילים גדודיים במקום תרח"טים-ערוץ 7
ארכיון
צילום: דובר צה"ל

צה"ל החליט לבטל את כל תרגילי החטיבות ביבשה. ההחלטה, שכבר נכנסה לתוקף ותיושם בשנה הנוכחית, לא נובעת מקיצוץ תקציבי - אלא מרצון לשנות את אופי האימונים של כוחות היבשה, וכבר מעוררת לא מעט ביקורת בצבא ומחוצה לו. כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

התרגיל החטיבתי (תרח"ט) היה מאז ומעולם ליבת האימון של יחידות צבא היבשה. היות שרוב היחידות מיועדות להילחם במבנה חטיבתי, או כצוותי קרב חטיבתיים (צק"ח), התמקדו רוב האימונים במסגרת החטיבתית, כחלק מהרצון "להתאמן כמו שנלחמים".

בעבר, כאשר צה"ל נקלע למשברים תקציביים, הוא קיצץ משמעותית באימוני החטיבות. התוצאה היתה פגיעה קשה בכשירות היחידות הלוחמות. זה גם היה אחד הלקחים העיקריים של מלחמת לבנון השנייה: להחזיר את הצבא ליסודות, לאימונים, בדגש על המסגרת החטיבתית, כדי שתהיה ערוכה למלחמה עתידית.

בשנים האחרונות האיץ צה"ל את התהליכים האלה. משאבים נוספים הוסטו לטובת אימונים, והיחידות הלוחמות חזרו להתאמן במתכונת של 17X17: שבעה עשר שבועות אימון - על כל שבעה עשר שבועות של פעילות מבצעית. התוצאה היתה שכל חטיבה סדירה ביצעה אימון - ובסופו תרגיל חטיבתי מלא - פעם או פעמיים בשנה, לסירוגין.

כעת הוחלט בצה"ל לשנות סדרי עולם. ההחלטה נפלה בתום עבודת מטה שהובילה זרוע היבשה.

גורמים בכירים אמרו כי ההחלטה נבעה מ"חוסר שביעות רצון של המפקדים ביבשה, בעיקר בדרגים הנמוכים, מרמת האימונים והכשירות שלהם. המפקדים הרגישו שהאימונים לא נותנים מענה לאתגרים שיצפו להם בשדה הקרב".