נפתלי בנט מתכנן:
מסתננים מעזה יוחזקו כקלפי מיקוח

שר הביטחון מתכוון להשתמש לראשונה בחוק שמגדיר פלסטינים החוצים את הגדר כ"לוחמים בלתי חוקיים".

ערוץ 7 , י' בטבת תש"פ

מסתננים מעזה יוחזקו כקלפי מיקוח-ערוץ 7
בנט בהערכת מצב עם הרמטכ"ל כוכבי
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שר הביטחון נפתלי בנט מתכוון להחיל על פלסטינים שיסתננו מרצועת עזה חוק שיאפשר לישראל להחזיק בהם ללא הגבלת זמן.

בעיתון "הארץ" דווח כי לתפיסתו של בנט, הדבר יגדיל את מספרם של תושבי הרצועה הכלואים בישראל, וכי אלה ישמשו קלפי מיקוח במשא ומתן עתידי על החזרת האזרחים הישראלים וחללי צה"ל המוחזקים ברצועה.

שר הביטחון מתכוון להפעיל חוק שישראל נמנעה עד כה מלעשות בו שימוש, מחשש לביקורת בינלאומית.

על פי ''הארץ'', במערכת הביטחון מטילים ספק אם החזקת המסתננים תסייע במשא ומתן עתידי להשבת הישראלים וחללי צה''ל מעזה.

אתמול השתתף בוועידת ''ידיעות אחרונות'' אל"מ (מיל') ליאור לוטן ששימש כראש מחלקת השבויים והנעדרים, והתייחס למצב מול החמאס בכל הנוגע לנעדרים וחללי צה"ל המוחזקים בעזה.

"בכל מקרה צריך להשיב את אנשינו", הבהיר לוטן, "המדינה חבה לאזרחיה והצבא לחייליו. הויכוח יכול להיות על המחיר ועל רמת הסיכון - אבל הערך, אסור לו להישכח".

"סט הכלים של מדינת ישראל הוא מוגבל", ציין לוטן, "אני אגיד לך מה אני כן חושב שצריך לעשות, וזה לא לשכוח שזאת חובתנו, זאת אחריותנו וזה מה שמאפיין אותנו כחברה".

לוטן סיפר שכשהוא טס במבצע לחטיפת דיראני היה שיר אחד שהוא שר במטוס, 100 קילומטר בתוך לבנון, וזה השיר "אל ארץ צבי" שנכתב על מבצע יונתן. "אל ארץ צבי", ציטט לוטן, "אל דבש שדותיה, אל הכרמל והמדבר - אל עם אשר לא יחשה, שאת בניו לא יפקיר לזר". לוטן המשיך וסיפר ששנים רבות לאחר מכן הוא שמע שהרינגטון של הדר גולדין הי"ד היה בדיוק השיר הזה

"אני לא אגיד מה צריך לעשות, כי זה לא חכמה ולא נכון ועוסקים בזה אנשים", ענה לוטן לשאלה המעשית בעניין המחיר להחזרת השבויים והנעדרים, "לצבא ולמדינת ישראל יש שיקולים נוספים בעזה - חשובים לא פחות - כמו רגיעה אזרחית וייצוב ביטחוני, וצריך לראות איך מותחים את הקו".

"אבל אני מאמין, מתוך היכרות עמוקה עם אנשי החמאס ועם הראש שלהם, שאם אנחנו נשים על השולחן את מה שחשוב לנו - זה לא יהיה טריגר לתחילת מלחמה. זה היה הטריגר לזה שבצד השני של אויב שלנו יגידו: "פה יושבים אנשים שזה חשוב להם והם בזה לא יוותרו".