עו"ד ליבי מולד
עו"ד ליבי מולד צילום: אלעד אקרמן

עו"ד ליבי מולד, אשת מפלגת זהות לשעבר, עומדת היום בראש המפלגה הליברלית, ובראיון לערוץ 7 היא מסבירה את ההיגיון מאחורי כוונת מפלגתה להתמודד עד הסוף.

על עקרונותיה של המפלגה היא אומרת כי היעד הוא "לפתור בעיות עומק בכלכלה ובחברה הישראלית. אנחנו דוגלים בחרות הפרט, בעיקרון של 'חיה ותן לחיות'. בתחום הגיוס אני חושבת שליברמן הוא לא אדם חרותי. לצבא מתגייסים 50 אחוז מהציבור. הרעיון של לכפות גיוס הוא מודל רע".

לטעמה "יש לאפשר לצבא לגייס את מי שהוא רוצה, כמו שחושבים החרדים, ולעשות את זה לא בשיעבוד אלא בשכר הוגן".

מאחר ומולד ומפלגתה משייכים את עצמם למחנה הימין עולה שאלת אחוז החסימה וההתמודדות אתו. "אני באה ממקום צנוע, וברור לי שאחוז החסימה משמעותי", היא אומרת ומזכירה כי "בנט ושקד, שהיו שני שרים, לא עברו ובגלל שהם לא עברו אנשים חוששים להצביע להם ותהיה נהירה של המפלגות הגדולות. גם הבית היהודי נופל אל מתחת לאחוז החסימה", ועם זאת היא קובעת כי בכוונת מפלגתה להתמודד שכן "הריצה שלנו עקרונית", כלשונה.

לדבריה למפלגה הליברלית יש לא מעט בוחרים פוטנציאלים. היא מזכירה כי "בפורמט של זהות קיבלנו 3 מנדטים, ופייגלין שהיה מותג מוכר היה גם בעייתי". מולד מביעה תקווה שכאשר הציבור יראה מפלגה ליבראלית שמחפשת את הציבור החילוני הוא יבחר להצטרף".

"30 שנה אני מתעסקת בליברליזם. אני מוכרת בקהילה הליברלית. זו קהילה גדלה והולכת שמקבלת הרבה תהודה בתקשורת. מה שהיה לפני עשר שנים זה לא מה שיש היום", היא אומרת בהתייחס לקהל המצביעים שלטעמה הולך וגדל. להערכתה "קולות שברחו לליברמן וכחול לבן וכל מי שליברליזם קרוב לליבו אצל בנט והליכוד" כל אלה יחברו למפלגתה. על כך שאלנו אם המשמעות היא שמפלגתה תסכן את סיכוייה של 'הימין החדש' לעבור את אחוז החסימה, והתוצאה היא שוב התרחקות מ-61 המנדטים, אומרת מולד: "אנחנו היחידים שיכולים לקחת מהגוש השני. האג'נדה שלנו היא ליבראלית וקורצת לבוחרי ליברמן וכחול לבן ולכאלה שעזבו את נתניהו בגלל העניינים המשפטיים".

האם לא נכון וראוי היה לחבור ל'ימין החדש'? מולד לא שוללת את האפשרות. "אני לא נגד. זה תלוי בבנט", היא אומרת ומוסיפה: "אחוז החסימה יוצר קונסטרוקציות פוליטיות שלא מרגישים אותן כשכולם בטוחים שעוברים את אחוז החסימה".

לדבריה גם אם מפלגתה זוכה לתמיכה של ארבעים או שישים אלף קולות "אנחנו עדיין פוטנציאל לחיזוק גוש הימין בצורה שיכולה להיות קריטית". האם יש דיבורים על השתלבות בימין החדש? "היו פגישות. להגיד אם הדיבור קונקרטי נדע רק בשבוע הבא".

ומה יקרה אם איחוד שכזה לא יצלח ובנט יעדיף שלא לצרף אליו את המפלגה הליברלית? "אנחנו רצים בכל הכוח, כי הסיכוי שלנו הוא הטוב ביותר מכל מפלגות הימין להביא קולות חזרה הביתה. אלו קולות שברחו מאיתנו. בנט, שקד ומתן כהנא צבועים מגזרית והם לא יביאו את הקולות. לכן מאוד חשוב שאנחנו נרוץ".

ומה אומרים הסקרים? סקרים עדיין אין "אבל זה בדרך", אומרת מולד. שאלנו אם היא מכירה תקדים של מפלגה שלא הופיעה בסקרים והפציעה בתוצאות האמת ומולד מזכירה את מפלגת הגימלאים. "יש מפלגות שצצות לקראת בחירות ולוקחות בסחף. ברור לי שזה לא קל, אבל אנחנו כאן כדי לעשות את זה. מבחינה אידאולוגית חשוב לא להשאיר את המפה לאנטי חרותיים משמאל ומימין אנטי חרותיים חברתית. חשוב לי לטפל גם בנושא הדתיים וחילוניים מתוך ערכי 'חיה ותן לחיות'".

כששאלנו אם ישנם פערים בין מפלגתה לימין החדש, משיבה מולד: "יש לנו מחלוקות בלגליזציה, בשיטת השוברים, בהרחקת דת ומדינה. יש לנו הרבה מחלוקות. גם ברמה הכלכלית, בנט ושקד מדברים על המאבק בועדים הגדולים אבל לא מעבר לכך. הם לא מדברים על כל פתיחת המשק לתחרות וביטול המועצות החקלאיות וביטול המכסים. אני לא שומעת אותם מדברים על זה בצורה נחרצת".

עוד שאלנו את מולד למה לא נקטה בצעד בו נקט פייגלין, כלומר חזרה לליכוד. "פייגלין לא חבר לליכוד. פייגלין קיבל הצעה שלא היתה לה אחיזה במציאות וכולם ידעו שאין לה אחיזה במציאות".

האם עבדו על פייגלין? "לא. היו לו עניינים וזה שירת אותו. הוא הבין שהוא לא מצליח להתרומם בסקרים. הסיטואציה של פייגלין היא אחרת. בליכוד יש פריימריז ואי אפשר להנחית אנשים. אני גם לא רוצה להיבלע במפלגה ללא מצע. בשנות השמונים הליכוד דיבר על שוק חופשי. היום השיח בליכוד, חוץ משל השכל ואוחנה, הוא לא ליברלי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו