איראן: הנקמה החלה
טילים בליסטיים נורו אל עבר בסיסים אמריקניים בעיראק

22 טילים בליסטיים נורו מאיראן אל עבר בסיסים אמריקניים בעיראק. טראמפ: יש לנו את הצבא הכי חזק בעולם.

ערוץ 7 , י"א בטבת תש"פ | עודכן: 04:51

22 טילים בליסטיים נורו הלילה (רביעי) מאיראן אל מטרות של כוחות הצבא האמריקני והקואליציה הבינלאומית הנלחמת נגד דאעש בעיראק. כך נמסר מהפנטגון.

"ברור כי הטילים הללו שוגרו מאיראן וכוונו לפחות לשני בסיסים צבאיים עיראקיים שאירחו אנשי צבא באל-אסד ובאירביל", נמסר בהצהרה.

"ננקוט בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על אנשי צוות, שותפים ובעלות ברית של ארה"ב באזור", הדגישו בפנטגון.

הטלוויזיה האיראנית דיווחה כי איראן שיגרה "עשרות" טילי קרקע-קרקע אל עבר בסיס חיל האוויר בעין אל אסד במערב עיראק. הטלוויזיה הממלכתית תיארה את תקיפה כפעולת הנקמה של טהרן על חיסולו של קאסם סולימאני, ראש כוח קודס של משמרות המהפכה. עוד דווח כי אגף החלל של משמרות המהפכה, השולט בתוכנית הטילים של איראן, ביצע את המתקפה.

משמרות המהפכה הזהירו את ארצות הברית ואת בעלות בריתה באזור שלא להגיב על מתקפת הטילים. הם איימו כי "בעלות בריתה של ארה"ב באזור יותקפו אם ישמשו את ארה"ב לתקיפות נגד טהרן". עוד נמסר כי תגובה אמריקנית תוביל לירי טילים לעבר ישראל.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס לתקיפה שביצעה ארצו נגד מטרות אמריקניות בעיראק. "איראן נקטה באמצעים מידתיים של הגנה עצמית על פי סעיף 51 של אמנת האו"ם ותקפה בסיס שממנו יצאו מתקפה חמושה פחדנית נגד אזרחינו ובכירינו. אנחנו לא מחפשים הסלמה או מלחמה, אבל נגן על עצמנו מפני כל תוקפנות", כתב זריף בחשבון הטוויטר שלו.

במקביל העבירה איראן הודעה למזכ''ל האו''ם וליו''ר מועצת הביטחון של האו''ם בה נמסר כי "איראן לא חפצה במלחמה והיא מזהירה מהרפתקאות צבאיות נגדה". כך דווח ברשת אל-ג'זירה.

בערוץ "אל-מיאדין", המזוהה עם חיזבאללה, דווח על שש רקטות שנורו אל עבר הבסיס. גורם ביטחוני אמריקני שצוטט על ידי ה"לוס אנג'לס טיימס" אמר כי איראן שיגרה 15 טילים לעבר הבסיסים, מתוכם 11 שפגעו ביעדיהם וארבעה שלא פגעו במטרה.

הגורם ציין כי עד כה אין דיווחים על נפגעים אמריקנים. לדבריו, עשרה מהטילים פגעו בבסיס האוויר אל אסד, וכי מכ"ם אמריקני הצליח לעקוב אחר הטילים תוך כדי תנועה וכתוצאה מכך אנשי הבסיס הצליחו לתפוס מחסה לפני שנפגעו. ארה"ב לא עשתה מאמץ ליירט את הטילים, אמר הגורם שדיבר בעילום שם.

עוד אמר הגורם כי טיל אחד פגע במרכז המבצעים המשולבים באירבל, שבו ארה"ב מכשירה לוחמים כורדים ומנהלת גם מרכז בקרה אווירי גדול.

הבית הלבן מסר כי הוא מודע לדיווחים על תקיפת מתקנים צבאיים אמריקניים בעיראק וכי הנשיא דונלד טראמפ עודכן בפרטים ומנהל את המצב. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ושר ההגנה מארק אספר הגיעו להתייעצויות בבית הלבן בעקבות המתקפה.

טראמפ התייחס בחשבון הטוויטר שלו למתקפה האיראנית וכתב: "הכל בסדר! טילים שוגרו מאיראן לעבר שני בסיסים צבאיים שנמצאים בעיראק. הערכה של נפגעים ונזקים מתרחשת כעת. עד כה, כל כך טוב! יש לנו את הצבא החזק והמצויד ביותר בעולם, ללא ספק! אמסור הצהרה מחר בבוקר".